Šmejdi

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 6  
Sdílet
| Poslat odkaz

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Režie S. Dymáková

Praktiky, ze kterých mrazí; zvrácenost, která se stává normou. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácejí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni. Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů, přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby.

Silvie Dymáková točila svůj film přímo pro seniory. Ti však nakonec tvoří necelou polovinu z více než 30 000 diváků, kteří film v kinech od jeho premiéry navštívili. Spolu s filmem byla také spuštěna „Petice proti šmejdům“, která dodnes nasbírala již přes 170 000 podpisů. Jedna z dominantních firem, které se tímto druhem podnikání u nás živí, oznámila konec činnosti v ČR. Česká obchodní inspekce začala udělovat výrazně vyšší pokuty. Ale hlavně – seniorů na předváděcích akcích skutečně výrazně ubylo. Počin Silvie Dymákové pak není jen filmem zabývajícím se konkrétním problémem, ale i pobídkou ostatním. Svět lze měnit k lepšímu a má smysl se o to snažit.

Chat:

 • Romana Mazalová – V úterý 23. dubna 2013 od 11:00
  psycholožka a spoluautorka filmu Šmejdi

Přehrát video

Diskuse diváků
 • MIREK Dorda 21. 11. 2015 22:05

  skrýtí šmejdi

  Je velká škoda že ČOI je imunní a nezajímají je velké řetězce,vždy z výmluvou že na ně nemůžou,mám za to…

 • Ivana Hanusova 18. 11. 2015 14:01

  Smejdi

  Ano,jsou to smejdi a chtelo by to zakon, ktery by jim cinnost zakazal. Ale na …

 • Rak 21. 5. 2015 16:10

  Šmejdi, no dobře jsou to šmejdi, ale

  je tu nějaký rozdíl mezi "šmejdy" a politiky? Myslím, že ne. Předražené produkty, které nemají lživ…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 75 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST  AD  HD
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Senioři nad 65 let mohou film zhlédnout zdarma při kterékoliv projekci v celé České republice.

Předváděcí akce a smlouvy na nich uzavírané patří k nejproblematičtějším formám prodeje v České republice. Manipulace, nátlak, ponižování a agrese zástupců společností vede k tomu, že si senioři často koupí zboží, které nepotřebují ani nechtějí. Produkty jsou navíc často nekvalitní a nesmyslně předražené. Splácení horentních sum prohlubuje bídu seniorů a je jednou z příčin, proč je na více než 70 000 důchodců uvalena exekuce.

Stáhněte si a podepište petici, která se staví proti těmto praktikám!
Další zdroje
Kdo je…