Televise bude!

Hodnocení filmu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 3  
Sdílet
| Poslat odkaz

Dějiny televizního vysílání v našem teritoriu natočené v téměř jediném obraze. Epická freska autorsky zaměřeného mladého režiséra Jana Bušty spektakulárně rozehrává klíčové průsečíky našich dějin s dějinami televizního vysílání. Výrazný vizuální styl je překvapivou výzvou všem, kteří od televizního filmu něco takového spíše neočekávají

Ohebný, mocný a naivní. Osudy tří mužů se protnou při zahájení československého televizního vysílání. Ambiciózní herec František Filipovský (Martin Matejka) netuší, že jeho nezávazná improvizace na téma „lakomec“ vstoupí do dějin. Pro ministra informací Václava Kopeckého (Pavel Nečas) je to chvíle plná nervozity: přesvědčí soudruhy, že televizní vysílání je zlaté vejce komunistické propagandy? Mladý televizní technik (Braňo Holiček) je „přenosem obrazu a zvuku na dálku“ fascinován – má práci, o jaké se mu ani nesnilo. Může si ale člověk plnit své sny v komunistickém Československu 50. let a nezaplést se přitom s režimem? Kdo z nich si televizi nejvíce podmaní? A koho si podmaní televize? V roce 1953 pár desítek přijímačů v Praze, o dekádu později miliony diváků v celé zemi. Rodí se televizní národ!

Přehrát video

Více na portálu ČT24

 • Parta Analog a Televise bude! Svérázný pohled na začátky vysílání

  1. 5. 2014 11:02

  Televise bude! Věřili ti, kteří v roce 1953 stáli u zkušebního televizního vysílání v Československu. Přesně 61 let ode dne, kdy v pražské Měšťanské besedě odvysílali první televizní minuty, připomene ČT2 počátky vysílání. Nejprve ve 20:00 novým dokudramatem, na něž o hodinu později naváže Parta Analog, dokureality o návratu televizních matadorů na obrazovku.

 • Televise bude, jásali v roce 1953 nadšenci

  2. 9. 2013 19:19

  Praha - Nový dokument ukazuje vznik nového média i atmosféru při prvním vysílání. Film, který vzniká v České televizi, oživí i protagonistu prvního přenosu, herce Františka Filipovského. Dokumentární film Televise bude! ho ukáže nejen na dobových záběrech, ale i v hraných scénách, ve kterých slavného komika v detailech zastupuje herec Martin Matejka. Připomenuta bude i dobová technika. Snímek se nevyhne ani společenským reáliím, které na podobu vysílání měly zásadní vliv. Dokument Televise bude! by se měl na obrazovkách objevit v prosinci letošního roku.

Diskuse diváků
 • Tomáš 2. 1. 2015 12:02

  nějaký lepší dokument by nebyl?

  Tento dokument je sice dobrý, ale hraný. Sliboval jsem si víc. Návštěvy prostor bývalých studií, rozh…

 • Eduard Nud 10. 12. 2014 18:08

  Abych se přiznal, jsem z televize mírně řečeno mírně unaven. Vedle internetu je to takový chudý příbuz…

 • zizkov 8. 5. 2014 09:49

  diky

  prekvapive neotrele natoceny porad, smekame a dekujeme!

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 55 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST  AD  HD
Žánr: Film
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.