Předchozí díl | Následující díl

Tajemství železnic

Zubačkou do Krkonoš

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1837  
Sdílet
| Poslat odkaz

Martin Dejdar provází pozoruhodným světem na kolejích. Cyklus dokumentů mapujících známá i méně známá místa naší železné dráhy (2012). Připravili J. Slomiany a J. Novák

Cestování po severních Čechách začneme v Tanvaldu, odkud po naší vůbec nejstrmější trati vyrazíme kořenovskou zubačkou přes Jizerské hory do Krkonoš. Po stopách Kudlanky se vydáme zaniklou úzkokolejkou z Frýdlantu do Heřmanic. Projedeme se po Zubrnické museální železnici a zastavíme se v unikátní parní vodárně ve Střekově. Připomeneme si nechvalně známou terezínskou „vlečku do pekla“, po níž během války odjely tisíce vězňů na svou poslední cestu, a v Litoměřicích vám ukážeme jednu zaniklou zastávku a železniční tunel s velmi zajímavou a úsměvnou historií.

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Ožije frýdlantská úzkokolejka? Spíše na ni vyjedou cyklisté

  26. 9. 2012 21:53

  Frýdlant – Úzkorozchodná trať z Frýdlantu do Heřmanic, zrušená v 70. letech minulého století, ožije. Zda po ní budou znovu jezdit vlaky nebo z ní vznikne další cyklostezka, teď řeší severočeské obce i sdružení, které připomíná historii dávné trati. Právě ono se staví za obnovu úzkokolejky, která by se mohla stát podobným turistickým magnetem, jako jsou úzkokolejky v nedalekém Sasku.

 • Harrachovská zubačka je nejstarší v Čechách

  29. 6. 2012 07:26

  Tanvald - Unikátní ozubnicová trať z Tanvaldu do Harrachova je nejstrmější železniční tratí v zemi a v posledních letech se stala vyhledávanou turistickou atrakcí. Několikrát do roka na ní jezdí v rámci nostalgických jízd i staré lokomotivy. Provoz na ozubnicové trati z Tanvaldu začal v roce 1902 a o 90 let později byla železnice vyhlášena kulturní památkou. Na trati jsou tři úseky s ozubnicí uprostřed koleje. Ta pomáhá lokomotivám překonat příkré stoupání 58 promile. Vlaky zde projíždějí pěti tunely, z nichž nejdelší měří 940 metrů.

 • Vzácnou zubrnickou trať rozkrádají zloději

  4. 2. 2011 18:14

  Zubrnice - Zloději kovů začali znovu rozkrádat památkově chráněnou historickou železnici ze Zubrnic do Lovečkovic na Litoměřicku. V Lovečkovicích si k odvozu připravili dokonce celé díly kolejnic, krádeži však zabránili místní lidé. Nadšenci, kteří trať už osmnáctý rok opravují, se přesto obávají dalších nájezdů sběračů kovů. Část kolejí už totiž nenávratně zmizela.

Ocenění pro ostravskou dokumentární tvorbu

Klikněte pro větší obrázekNa 20. Národním filmovém festivalu turistických filmů TOUR REGION FILM převzali autoři cyklu Tajemství železnic Zvláštní cenu odborné poroty – Prix Jury.

Foto: Jakub Slomiany

Diskuse diváků
 • Karas 17. 8. 2015 12:16

  trať na Moldavu za bolševika fungovala, tak

  nekecejte Dejdare blbosti.

 • Rado a Majka 15. 11. 2014 17:11

  ...parada :)

 • kos 2. 9. 2014 08:51

  hezký

  roztomilý seriál, až na ten afektovaný projev pana Dejdara. Trošku ubrat.....

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2012 – ST  AD  HD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání
Osudným tunelem Jana Pernera

sobota 1. 7.

Vlakem po Praze

sobota 8. 7.

Vlakem na dno Želivky

sobota 15. 7.

Další zdroje