Tajemství železnic

Vlakem po Praze

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 5  
Sdílet
| Poslat odkaz

Martin Dejdar provází pozoruhodným světem na kolejích. Cyklus dokumentů mapujících známá i méně známá místa naší železné dráhy (2012). Připravili J. Slomiany a J. Novák

Cestování po stověžaté matičce začneme na nádraží, které v minulosti nejednou měnilo svůj název a dnes ho označujeme jako hlavní. Připomeneme si, že jen o pár stovek metrů dál stávalo nádraží Praha - Těšnov, jež ale muselo ustoupit výstavbě silniční magistrály. Přestože jsme v hlavním městě, projedeme se po horské dráze, tzv. pražském Semmeringu. Představíme vám dva zajímavé železniční mosty - Negrelliho viadukt a "Most inteligence". A pozveme vás na prohlídku legendárního Orient-Expressu, jenž do Prahy přijíždí pouze třikrát do roka.

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Negrelliho viadukt umožnil spojit Prahu a Drážďany

  1. 6. 2010 06:06

  Praha – Již ve chvíli, kdy přijížděl do Prahy první vlak od Olomouce, připravovala se stavba dalšího úseku Severní státní dráhy, která měla pokračovat do saské metropole Drážďan. Trať měla vést po levém břehu Vltavy a Labe, pražské nádraží však stálo na pravém břehu. Projektanti se rozhodli překonat řeku hned v Praze, a připravili tak půdu pro vznik jednoho z nejvýraznějších městských mostů – viaduktu pojmenovaného později po novém šéfinženýrovi státní dráhy Aloisi Negrellim. Most, který je dnes v Praze druhý nejstarší, se otevřel 1. června 1850, když po něm projel první vlak do Lovosic, kde prozatím končila drážďanská trať.

Ocenění pro ostravskou dokumentární tvorbu

Klikněte pro větší obrázekNa 20. Národním filmovém festivalu turistických filmů TOUR REGION FILM převzali autoři cyklu Tajemství železnic Zvláštní cenu odborné poroty – Prix Jury.

Foto: Jakub Slomiany

Diskuse diváků
 • Karas 17. 8. 2015 12:16

  trať na Moldavu za bolševika fungovala, tak

  nekecejte Dejdare blbosti.

 • Rado a Majka 15. 11. 2014 17:11

  ...parada :)

 • kos 2. 9. 2014 08:51

  hezký

  roztomilý seriál, až na ten afektovaný projev pana Dejdara. Trošku ubrat.....

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2012 – ST  AD  HD
Žánr: Dokument
Nejbližší díly ve vysílání
Osudným tunelem Jana Pernera

sobota 1. 7.

Vlakem po Praze

sobota 8. 7.

Vlakem na dno Želivky

sobota 15. 7.

Další zdroje