Zeměloď pluje

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 120  
Sdílet
| Poslat odkaz

Americký architekt Michael Reynolds postavil na Sázavě energeticky soběstačný dům z materiálu určeného pro smetiště. Režie V. Poltikovič

Nekonvenční americký architekt indiánského původu Michael Reynolds proslul svým unikátním přístupem ke stavbě obytných domů. Hlavním mottem je nezávislost – nezávislost na ekonomice, na dodávce energií, vody. Jeho domy nepotřebují žádné inženýrské sítě, jsou postaveny tak, aby byly soběstačné ve spotřebě vody i energií, součástí je i zahrada – skleník pro pěstování zeleniny, ovoce. Domy jsou navíc levné, protože se ve velkém při stavbě používají recyklované materiály – pneumatiky, skleněné lahve, umělohmotné lahve, plechovky od nápojů. To ovšem nijak neovlivňuje kvalitu bydlení, každý dům je navíc esteticky velmi působivý originál. Je to tzv. Zeměloď, která svým obyvatelům poskytuje vše pro pohodlné levné a ekologické bydlení, stará se vlastně sama o sebe.

Michael Reynolds postavil během tří týdnů v krásné přírodě u Sázavy první Zeměloď v Čechách, která má sloužit jako informační centrum a zájemci tam mohou i pobýt. Průběh stavby Zemělodi je základem filmu, který diváky seznámí s tímto inspirujícím a příkladným přístupem k zachování přirozeného života na Zemi. Vedle Michaela Reynoldse film provází i Jaroslav Dušek.

V současné době nelze pořad přehrát.

Více na portálu ČT24

 • Jak vyplouvala první česká zeměloď
  Jak vyplouvala první česká zeměloď

  7.9.2012 13:30

  Sázava – "Dělám to, aby se ve zmatku pro mě stal svět lepším," svěřil se architekt Michael Reynolds v dokumentu Viliama Poltikoviče, co ho vede ke stavění tzv. zemělodí. Jeden energeticky soběstačný dům z materiálu určeného pro smetiště vznikl i v Česku. Jeho stavbu zachycuje snímek Zeměloď pluje, který ČT2 odvysílá 7. září v 16:15.

 • Reynolds v Praze představí domy z odpadků
  Reynolds v Praze představí domy z odpadků

  4.5.2012 11:54

  Praha – Nejslavnější architekt zpracovávající nepotřebné věci a zároveň průkopník využití odpadu Michael Reynolds v Praze osobně představí novou výstavu. Jeho "zemělodě" vyrostou v Galerii Jaroslava Fragnera a návštěvníci si je budou moci prohlédnout do půlky června. Pokud vše dobře dopadne, obdobná stavba vyroste i v pražské Troji.

 • "Stavím z odpadu, protože je všude," říká Michael Reynolds

  6.5.2011 15:37

  Do Prahy zavítal v rámci svého evropského turné "architekt odpadu" Michael Reynolds. Světoznámý americký architekt na sebe už přes 30 let upozorňuje unikátními stavbami z netypických materiálů, jako jsou staré pneumatiky, skleněné i PET lahve, ale i plechovky od piva. Jeho domy, "zemělodi", které staví po celém světě, jsou navíc koncipovány tak, aby byly absolutně nezávislé na inženýrských sítích a vyžadovaly pouhé minimum dodávané energie. V rubrice Profil zpravodajského bloku Před polednem z 5. května hovořila s Michaelem Reynoldsem Patricie Strouhalová.

 • Světový architekt odpadu slíbil zeměloď i Praze
  Světový architekt odpadu slíbil zeměloď i Praze

  3.5.2011 22:04

  Praha - "Postavím pro vás dům z materiálu určeného pro smetiště," slíbil odvážně Praze proslulý, byť pro mnohé taky kontroverzní Američan Michael Reynolds, známý jako "architekt odpadu". Přes 35 let staví levné domy ze starých pneumatik, plechovek a plastových lahví. Jeho domy jsou energeticky soběstačné, mají vlastní zdroj vody, tepla i kanalizaci. Reynolds, kterého proslavil dokumentární film britského režiséra Olivera Hodge Architekt odpadu, zavítal do Česka v rámci svého evropského turné. Jeho přednášku si už poslechli studenti v Českých Budějovicích, teď ho čeká ještě metropole. Portál ČT24 zprostředkuje ve čtvrtek 5. května v přímém přenosu diskusi s Michaelem Reynoldsem z Divadla Kampa.

 • Architekt odpadu – zemědomy z pneumatik a dešťové vody
  Architekt odpadu – zemědomy z pneumatik a dešťové vody

  7.6.2009 20:00

  Praha – Architekt Mike Reynolds staví přes tři desítky let s úspěchem velmi levné domy, které disponují vlastním zdrojem energie, vody i tepla. Jako stavební materiál využívá odpad. Jeho stavby se setkávají s nadšením i nepochopením. Reynoldsovu práci a jeho boj s úředníky zaznamenával celé tři roky režisér Oliver Hodge. Z 350 hodin natočeného materiálu vznikl film Architekt odpadu, který měl 5. června premiéru v českých kinech.

Diskuse diváků
 • Petra Mala 4. 2. 2014 12:06

  myslete hlavou

  Neverte vsemu, co se hlasa v novinach. Je to sice bajecny krok smrem k sobesta…

 • Anonym 22. 4. 2013 17:58

  týrání zvířat v zemělodi!!!

  Byla jsem zde a viděla jsem vaše zvířata, ovce a kozu. Koza byla přivázaná na sluníčku, n…

 • Márty 23. 1. 2013 02:06

  +THX+

  SUPER EARTHSHIP! & http://earthship.com/ ..

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2012 – ST
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje