Heydrich - konečné řešení (36/44)

Souboj na Bulovce

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Heydrich mezi životem a smrtí. Říšští, sudetští a čeští lékaři u těla nadčlověka. A přesto jej neznámá příčina poslala na onen svět (2012). Režie J. Podlipný

Heydricha v protektorátu nečekal pouze rozhodující střet s parašutisty, ale také souboj s vlastním zdravím a s možnostmi tehdejší medicíny. Nemocnice Na Bulovce se po atentátu stála místem, kde strávil zastupující protektor poslední týden života. I do tohoto boje šel Heydrich se svojí zarputilostí a se svými názory. Požadoval německé lékaře a říšské specialisty, odmítal péči nejen českých lékařů, ale původně i sudetského lékaře prof. Dicka. Přesto oni byli prvními lékaři, kteří rozhodovali o jeho léčbě. Operaci krátce po atentátu prováděl ponejvíce prof. Dick, anesteziologem byl Čech Alois Honěk, další lékařskou péči mu v prvních chvílích poskytovali jiní, později známí čeští lékaři Karel Jarolímek a František Mach. Mezi sebou si krátce po operaci řekli, že „na umření to není“. Prognóza to však byla mylná. Heydrich přes veškerou péči 4. června zemřel. Po desetiletí kolovaly fámy, že zvrat ve vývoji jeho zdravotního stavu nespadl z nebe a že mu na onen svět bylo na Bulovce pomoženo. Dnes mají však historici a patologové k dispozici původní pitevní protokoly, které mohou fámy vyvrátit a pokusit se dokázat pravou příčinu smrti Reinharda Heydricha.

Psalo se v tisku

Další zprávy…

Zajímavosti z archivu

» Domácí odboj na jaře 1945

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Frantisek Novotny 11. 6. 2012 22:21

  Hodnoceni

  Dokument me nadchl z duvodu velkeho mnozstvi ziskaneho historickeho materialu, vypovedi ucastniku a pametniku a dost objektivniho historickeho nadhledu. Velmi me prekvapila detailni prace jednotlivych badatelu a mimoradne dobre uvedeni do atmosfery doby. Byl jsem zvykly na informace o atentatu zabarvene hodne ideologicky. Zde uvadene zpracovani je pro me v mnohem nove a velmi zajimave.

 • Hana Černá 11. 6. 2012 16:31

  Nezáživný seriál?

  Podle mého názoru tento seriál patří ke skvostům současné produkce ČT. Chtěla bych vyjádřit uznání a poděkování všem jeho tvůrcům za zprostředkování svědectví o skutečnostech, které by rozhodně neměly být zapomenuty, ať už se jedná o příklady absolutního hrdinství nebo zrůdné bestiality, jakožto memento pro generaci naši i příští.

 • Kuk 5. 2. 2017 11:30

  Hana Kroupova

  Velice zajimava osobnost..zajimalo by me, jak to s ni bylo. Ochotne pomahala i…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2012 – ST
Žánr: Dokument