Na divokém severu (Šluknovsko 2011-2012)

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 57  
Sdílet
| Poslat odkaz

Sociální sonda do soužití většinové a romské společnosti na severu Čech. Režie D. Vondráček

Režisér David Vondráček končí „divokým severem“ svou dokumentární pentalogii o současných dějinách českého pohraničí (Zabíjení po česku, Řekni, kde ti mrtví jsou, Sbohem český koutku, Do země (ne)zaslíbené…). Tentokrát mapuje metodou „hlubinné sociologie“ nejvíce nemocné území Česka. V pestré mozaice příběhů lidí ze Šluknovska předkládá anamnézu sociálních a etnických problémů tohoto „severočeského konce světa“, kde násilí vůči Romům vyvřelo nejen kvůli frustraci z nezaměstnanosti a z narůstající kriminality, ale hlavně kvůli specifickému vývoji tohoto území po roce 1945. Přitom na počátku minulého století patřil tento kraj k průmyslově nejvyspělejším ve střední Evropě.

V současné době nelze pořad přehrát.

Více na portálu ČT24

 • Starostové demonstrují, vláda tvrdí, že požadavky plní
  Starostové demonstrují, vláda tvrdí, že požadavky plní

  19.7.2012 17:40

  Šluknov - V zámeckém parku ve Šluknově na Děčínsku demonstrují starostové obcí. Podpořilo je asi 270 lidí. Starostům vadí nečinnost vlády ohledně potíží s problémovými obyvateli a vysokou kriminalitou. Podle nich se na Šluknovsku od loňských nepokojů mnoho nezměnilo. Vláda za celý rok neodpověděla na dopisy navrhující konkrétní kroky. "Budeme protestovat proti liknavosti vlády při řešení bezpečnostních a sociálních problémů na Šluknovsku," řekl předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska a starosta Jiřetína pod Jedlovou Josef Zoser. Aktivisté na jiném místě ve stejném městě pořádají protest proti kriminalitě a rasismu krajských politiků a starosty zároveň kritizují za svalování veškeré viny za nečinnost na vládu. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva akci starostů označila za politickou kampaň před blížícími se krajskými volbami.

 • Demonstrace ve Šluknově nezaujala, místní Kohouta vypískali
  Demonstrace ve Šluknově nezaujala, místní Kohouta vypískali

  15.10.2011 18:33

  Šluknov (Děčínsko) – Dnešní protest proti nepřizpůsobivým obyvatele Šluknova příliš nezaujal, přišlo jich asi 70. Pořadatele Lukáše Kohouta místní Romové vypískali. Organizátor zrušil i pochod na sídliště, kde Romové bydlí. Proti rozzlobeným Romům museli Kohouta na korbě auta chránit přítomní policisté, Romové si s ním chtěli promluvit zblízka. Také kvůli tomuto incidentu nakonec zrušil ohlášený pochod na romské sídliště. "Nechceme ještě vyvolávat další rozbroje," řekl Kohout s tím, že pochod rozhodně neruší ze strachu před Romy.

 • Evergreen víkendů - demonstrace na Šluknovsku
  Evergreen víkendů - demonstrace na Šluknovsku

  12.10.2011 17:38

  Šluknov - Ve Šluknově na Děčínsku se bude v sobotu demonstrovat proti rostoucí kriminalitě. V regionu tak půjde o devátý víkend demonstrací po sobě. Nejčastěji se akce konaly ve Varnsdorfu, kde ale na nadcházející víkend zabral centrum města hudební a divadelní festival. Organizátor protestů Lukáš Kohout proto demonstraci přesunul do Šluknova. Starostka města Eva Džumanová jeho aktivitu nepodporuje.

 • Beznaděj na Šluknovsku – chybí uplatnění a dialog
  Beznaděj na Šluknovsku – chybí uplatnění a dialog

  15.9.2011 10:00

  Šluknov (Děčínsko) - Šluknovsko dále trápí napětí, které vzniklo mezi místními obyvateli a nově přistěhovalými Romy. Vláda do regionu poslala policejní posily a chce přitvrdit v boji proti nepřizpůsobivým lidem. Podle Kumara Vishwanathana, ředitele občanského sdružení Vzájemné soužití, ale v regionu nejde o problém Romů, nýbrž o strukturální problém. Chybí tu práce a místní hledají rychlé řešení situace. Sami podle ředitele ale vědí, že i když Romové odejdou, nic se tím nevyřeší. Nutná je proto obnova vzájemné důvěry, dialog a vytvoření účinného plánu, který by region dostal z krize.

 • Za problémy na Šluknovsku vězí i diskriminace romských dětí
  Za problémy na Šluknovsku vězí i diskriminace romských dětí

  13.9.2011 07:50

  Šluknov (Děčinsko) - Nepokoje na Šluknovsku mají své kořeny už v diskriminaci Romů na školách. Desítky let posílá stát zdravé romské děti do škol pro mentálně retardované, pouze je po kritice ze "zvláštních" přejmenoval na "praktické". Páchá tak nenapravitelné škody. Bez normálního vzdělání nemají Romové šanci na trhu práce. Například ve varnsdorfské ubytovně, kterou teď musí bránit policisté, chodí z místních dětí do normální školy jen polovina.

 • Šluknovsko mohou řešit zákony do dvou let
  Šluknovsko mohou řešit zákony do dvou let

  9.9.2011 15:38

  Šluknov (Děčínsko) - Změny zákonů na pomoc Šluknovsku i jiným lokalitám řešícím podobné problémy s nepřizpůsobivými spoluobčany mohou být podle poslance Jana Kubaty (ODS) hotové do dvou let. Dřív mohou poslanci schválit exekuci dávek či zákaz pobytu, které navrhuje poslankyně Jana Řápková (ODS). Řápková a Kubata to dnes řekli na tiskové konferenci k jednání Dobrovolného svazku obcí Sever ve Šluknově.

 • Pomůžou na Šluknovsku romské hlídky? V Děčíně se osvědčily
  Pomůžou na Šluknovsku romské hlídky? V Děčíně se osvědčily

  30.8.2011 18:12

  Děčín - Napjatou situaci ve Šluknovském výběžku by mohly uklidnit speciální romské hlídky. Ty úspěšně fungují v nedalekém Děčíně a místní strážníci si jejich pomoc chválí. "Jsou to vybraní zástupci romské komunity, kteří disponují dostatečnou občanskou autoritou a jsou příkladem pro ostatní Romy," vysvětluje zástupce ředitele děčínské městské policie Tomáš Pavlík. Své zkušenosti teď děčínští strážníci nabízejí i starostům měst, která mají problémy s rostoucí romskou komunitou.

Diskuse diváků
 • Rhed009 17. 1. 2013 20:06

  Šluknov

  Párkrát jsem Šluknov navštívil a překvapilo mě, jak je to hezké a čisté město, plné zeleně, přepychových vil a …

 • Marie P. 16. 9. 2012 11:01

  Je vůbec nějaké řešení?

  Myslím si, že by tento pořad měli zhlédnout naši politici, jejichž kompetencí se tento pro…

 • 16. 9. 2012 03:22

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2011 – ST
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.