Předchozí díl | Následující díl

Rande s Fyzikou

Jednoduché stroje

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 76  
Sdílet
| Poslat odkaz

Výlet do historie ke kladkám

A jsme na konci této série. Proto končíme tak trochu stylově nejen tím, že jsme rozebrali Klářin den z hlediska jevů ze všech 13 dílů, ale i tím, že končí naše mechanika rozborem jednoduchých nástrojů. Termín mechanika totiž vznikl z řečtiny z výrazu, který znamenal lest či obratné používání jednoduchých nástrojů.

Prvními nástroji, které člověk vyrobil a používal, byly pravděpodobně sekyry, nože a kladiva. Například nejstarší použití hřebíků je doloženo na území dnešního Iráku z období 3 500 př. n. l., soustruh pak z období 3 tis. př. n. l.

Klikněte pro větší obrázekPrvní zmínky o použití mechanických kladek pochází ze starověkého Řecka již v 5. stol. př. n. l. Nikdo jiný si však nezaslouží býti nazván mechanikem než starověký Archimédés – vynalezl kladkostroj z jedné pevné a několika volných kladek i šnekový převod. I když si řada lidí myslí, že vodní šnek (též nazývaný šroubový dopravník) je vynálezem Archiméda, opak je pravdou. Tento šroub byl používán již ve starověkém Egyptě, používá se dodnes na zavlažování, k nakládání zrní v kombajnech či v mlýnku na maso a často se nazývá právě jako šroub Archimédův – ten jej však pouze jako jeden z prvních popsal. Uplatněni našel upravený šroub jako vřetenový lis ve 2. st. př. n. l. pro zpracování vinné révy, o něco později pak jako šroubový zvedák (ten se používá dodnes například u automobilových zvedáků). Bez nadsázky však můžeme Archiméda též nazývat hrdinou druhé punské války (společně s vojevůdcem Marcusem Claudiem Marcelleam) a nejvýznamnějším učencem starověku – zkonstruoval totiž řadu obranných mechanických prostředků, které doslova udivovaly celý tehdejší svět. Vypracoval teorii páky a hlavně vytvořil ucelený systém pro zapisování velkých čísel. I když vše podstatné o Archimédovi víme jen z děl jiných, pravděpodobně nejznámější je jeho zákon, tím jsme se ale již zabývali v díle předchozím, kdy jsme studentku Báru nořili do bazénu.

Klikněte pro větší obrázekDalším zařízením vycházejícím z nejjednodušších principů je jeřáb. Ten poprvé ve své knize pro stavitele jeřábů popsal římský architekt a inženýr Vitrivius již v 1. stol. před n. l., kdy se jednalo o sloup s kladkou, která byla udržována lany v patřičné poloze. Složená kladka byla pak o zhruba 70 let později popsána Heronem Alexandrijským. Z jeho díla se bohužel moc nezachovalo, ale je zřejmé, že to byl také geniální vynálezce, neboť sestrojil vodní hodiny, samočinné zavírání a otvírání dveří, automat na vodu, mechanické přístroje využívající vzduch a vodu (Heronova baňka, sifón, vodotrysk), zdvihací stroje, lisy. Známé jsou jeho návody ke zhotovení rovinných a zakřivených zrcadel.

RNDr. Martin Vlach, Ph.D.
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze

Stopáž: 13 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Pro děti a mládež | Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu