25 minut
Tep 24

29. října 2011

Obsah dílu

Oční vady u dětí — Laserové operace — Léčba slepoty

Části dílu

00:50
Oční vady u dětí
    Desetitisíce dětí v Česku mají problém s nějakou oční vadou. Z těch, které se objevují během růstu, je nejzávažnější tupozrakost. Rodiče často první příznaky podcení, na nemoc se přijde pozdě a potomek má handicap, který může ovlivnit jeho celý další život. Všimnout si včas, že dítě má nějaký problém, je tak hlavně na matkách a otcích. Některé mateřské školky se zapojují i do speciálního, jednoduchého screeningu. Ten trvá několik vteřin, je bezbolestný, a pokud u dítěte odhalí potíže, posílá předškoláka rovnou za specialisty.
    08:31
    Laserové operace
      Už i u dětí je možné zlepšit zrak nejen kontaktními čočkami, ale i laserem. Někteří lékaři se tomu nebrání, jiní upozorňují na to, že dětské oko se vyvíjí až téměř do 20tého roku života a první operace tak nemusí být poslední. Pod laser tak hlavně stále ulehají tisíce dospělých Čechů ročně. Moderní přístroje dokáží za pár minut zbavit oči základních vad a pacienti mohou výměnou za desítky tisíc korun z vlastní kapsy ještě tentýž den pracovat u počítače nebo sledovat televizi. Znamená to, že brýle vycházejí z módy? Odpoví Silvie Friedmannová.
      16:31
      Léčba slepoty
        Léčba slepoty přestává být fantastickou vizí. Poraněné oči může zahojit transplantovaná tkáň, na prvních pacientech už lékaři vyzkoušeli i náhradu poškozených očních buněk jinými, namnoženými v laboratořích. Díky genetice je možné vyměnit i části DNA, kvůli kterým odumírají buňky sítnice. A slepé oči by mohly v budoucnu nahrazovat i kamery a mikročipy. O to, jakou naději může lidem se ztrátou zraku medicína nabídnout, se zajímal Antonín Šimůnek.
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        5. listopadu 2011

        Přehled dílů

         

        Tep 24 na sociálních sítích

        Napište nám