Pražské Jezulátko

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 45  
Sdílet
| Poslat odkaz

Jedna z nejdůležitějších pamětihodností Prahy, soška, opředená mnoha legendami a mýty, za níž putují statisíce věřících z celého světa (2011). Režie O. M. Schmidt

Dokumentární film s hranými prvky o Pražském Jezulátku přibližuje lidem jeden z nejslavnějších fenoménů Prahy, který je znám po celém světě. Ve filmu jsou především historické souvislosti, kontext různých období a vliv na úctu Jezulátka a zpětně zázraky uctívání Ježíše Krista jako dítě na národnosti celého světa. Fenomén Pražského Jezulátka je zkoumán z mnoha úhlů pohledu, které zprostředkovávají historičtí a duchovní odborníci, např. Jan Royt, Jiří Kotalík, Pavel Štěpánek a Josef Forbelský. Ozřejmují legendární a historické svědectví i globální zhodnocení, připomínají dobové okolnosti úcty, její nadčasový a prostorově univerzální dosah, vliv Pražského Jezulátka na výtvarné umění a architekturu. Zabývají se mimo jiné i historií Pražského Jezulátka jako světového fenoménu, jeho významu pro řád karmelitánů, jejich život a spiritualitu. Režisér Otakáro Schmidt představuje své pojetí Pražského Jezulátka také jako archetyp dítěte v nás a svědectví lidí o vyslyšení modliteb.

Film o Pražském Jezulátku je dalším dokladem, že duchovní dokument nemusí být nudný, náboženský či aktivistický. Inspirací pro pojetí tématu se stala knížka Malý princ v nás, která zapříčinila, že je poukázáno na Exupéryho inspiraci Jezulátkem při psaní Malého prince. Malý princ v nás se může s Jezulátkem setkat. Ve filmu se tato myšlenka objevuje spíše jako leitmotiv – Malý princ v nás se ptá, Král Pražské Jezulátko odpovídá. Exupéry zůstane při opravě letadla, až tak nějak biblicky, v poušti a zpytuje sám sebe, má spoustu otázek a objeví své vnitřní dítě – Malého prince. A pak může přijít Pražské Jezulátko, které odpovědi dává, neodlétá jako princ na svou planetku, ale mizí na konci filmu, na Karlově mostě v davu mezi lidmi, jako malý Král kosmu, aby nás chránil. Věříme, že Ježíšek, náš Spasitel jako dítě, v tomto případě jako Pražské Jezulátko zůstává v nás a s námi. A to je filosofický básnický podtext tohoto filmu, který je vlastně prvním hraným dokumentárním filmem na světě, kde mohou lidé vidět Jezulátko díky herci jako živé v kulisách Staré Prahy s maminkou Pannou Marií.

„Důležitá pro nás byla také myšlenka, že jsme byli soškou Jezulátka, coby český národ, obdarováni ze Španělska a tak jsme filmem chtěli Jezulátko světu, obrazně řečeno, vrátit. Navíc jsme se domluvili na odlití několika Jezulátek z českého skla uměleckým sklářem Petrem Larvou, s nimiž a s filmem, pak chceme obletět světadíly a v jejich největších katedrálách skleněné Jezulátko zanechat, jako dar České republiky.“

V dokumentu, který svým hlasem doprovází Marek Eben, promluví mimo jiné arcibiskup Dominik Duka, František Lobkowicz, či převor z italského Arenzana, kde se natáčeli největší evropské slavnosti na počest našeho Pražského Jezulátka.

„Říkali jsme si, že jde o světový fenomén, dokonce známější než Jan Nepomucký nebo Antonín Dvořák a začali jsme přemýšlet, jak Jezulátko přiblížit širšímu okruhu diváků u nás, kteří třeba nejsou věřící nebo jsou kriticky zaměřeni proti církvi, náboženství, křesťanství nebo přímo katolíkům,“ vzpomíná režisér na okamžiky zrodu filmu.

» Fotogalerie

Přehrát video

Více na portálu ČT24

 • Schmidtovo Jezulátko nezůstává bez povšimnutí ani ve Vatikánu
  Schmidtovo Jezulátko nezůstává bez povšimnutí ani ve Vatikánu

  28.8.2012 20:01

  Vatikán - Na konci září bude předána mezinárodní cena Per Artem ad Deum, udělovaná Papežskou radou pro kulturu. Poprvé v historii ji získal český tvůrce - režisér Otakáro Maria Schmidt za koprodukční film České televize Pražské Jezulátko. Postavil se tak po bok slavného italského skladatele Ennia Morriconeho, který se letos stal absolutním vítězem.

 • Otakáro Schmidt míří s Pražským Jezulátkem do Ameriky
  Otakáro Schmidt míří s Pražským Jezulátkem do Ameriky

  13.4.2012 08:10

  Praha – Film O. M. Schmidta Pražské Jezulátko měl premiéru v České televizi během uplynulých vánočních svátků, nyní byl jeho režisér, za své dosavadní dílo, nominován na ocenění Per Artem Ad Deum. Cenu vyhlašuje papežská rada pro kulturu pro evropské země a nominace určují jednotlivá ministerstva kultury. Tento rok se do užšího výběru poprvé za historii probojovali dva Češi - Otakáro Maria Schmidt a Martin C. Putna.

 • Pražské Jezulátko: český velvyslanec podle O. M. Schmidta
  Pražské Jezulátko: český velvyslanec podle O. M. Schmidta

  23.12.2011 08:30

  Praha – Pražské Jezulátko, soška zobrazující Ježíše Krista v útlém dětství, vystavená v pražském chrámu Panny Marie Vítězné, je "hrdinou" dokumentu Otakára Marii Schmidta. Originální filmař přispívá do vánočního programu České televize každý rok duchovním dokumentárním filmem s hranými prvky, snímek o kultu Pražského Jezulátka uvede ČT2 23. prosince ve 22:05.

Diskuse diváků
 • Anna P. 25. 12. 2013 21:21

  dekujeme

  Dekujeme za zajimavy dokument.

 • B. Douša 20. 11. 2012 11:50

  ..Pražské Jezulátko...a Gran Canaria..

  Zdravím a dovoluji si pár ,,info,,o P. J. Působil jsem jako průvodce několik let na Gran Can…

 • Honza 8. 10. 2012 03:09

  Jazyk

  Dobrý den, měl bych zájem o koupi dokumentu pro paní z latinské ameriky jen bych potřeboval vědě…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 57 minut – Rok výroby: 2011 – ST  HD
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje
Kdo je…
Jana Kristina Studničková
Jana Kristina Studničková

dramaturgyně, režisérka, střihačka

* 28. 2. 1977

Otakáro Maria Schmidt
Otakáro Maria Schmidt

režisér a scenárista

* 28. 7. 1960