Sbohem soudruzi

Hrozba

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 58  
Sdílet
| Poslat odkaz

Evropská sága, která mapuje situaci před rozpadem celosvětového socialistického režimu. Režie Andrej Nekrasov

Každý díl cyklu začíná stejně – fiktivním rozhovorem otce, kterému bylo v roce rozpadu SSSR (1991) třiatřicet let, a dcery Gagariny, studentky historie, která vyrůstala s matkou v cizině. Otec nostalgicky vzpomíná na ideologii socialismu, zatímco dcera touží uvádět věci na pravou míru, aby se nezapomnělo… Zároveň chce vědět, jak je možné, že největší světové impérium všech dob – se všemi svými satelity, armádami a bezpečnostními složkami – se vzdalo bez jediného výstřelu. Proč a jak k tomu došlo?

Díl druhý, s názvem Hrozba se věnuje období vývoje Sovětského svazu a východního bloku v letech 1980–85. Vypravěč koncem sedmdesátých let studoval na univerzitě, a tak se vyhnul vojenské povinnosti ve válce s Afghánistánem. Pod záminkou šíření socialismu ji vyvolal Sovětský Svaz, který se zachoval jako agresor. Následoval bojkot olympijských her v Moskvě, kterých se nezúčastnilo 65 států. V archivních záběrech z té doby jsou vidět na letišti sportovci, kteří přece jen do Moskvy přijeli a zároveň první ranění sovětští vojáci z afghánského bojiště.

V satelitech SSSR se sice nebojovalo, ale všude byly rozmístěny sovětské jednotky. V době polských nepokojů a stávek v roce 1980 stály sovětské jednotky umístěné v NDR dlouhou dobu na hranicích s Polskem, připraveny kdykoliv zasáhnout. Pak zemřel Brežněv a jeho nástupce Andropov pokračoval ve vyhrocování studené války, která hrozila přerůst v opravdový světový jaderný konflikt. Naštěstí se tak nakonec nestalo.

V závěru filmaři natočili dva sovětské účastníky afghánské invaze – oba jsou invalidé bez nohou. Ani dnes, stejně jako tehdy, nenalézají smysl tehdejších událostí. A náš vypravěč mezitím ukončil studia a byl povolán do armády…

Tento pořad nelze na internetu přehrát z důvodu autorských práv.

Diskuse diváků
 • Mirek Loučka 18. 5. 2012 21:33

  Propaganda

  Propaganda něco propaguje. Komunisté propagovali socialismus. Bývalo to plné lží, trapných výmys…

 • wjt 17. 5. 2012 19:35

  Myslím,tam tu mladou,

  jak tam má pořád ty svoje blbé kecy,že prý byl nějaký komunismus,když žádný nikde a nikde na světě nebyl…

 • Wjt 16. 5. 2012 22:21

  Za takové propagandistické

  dílo by se nemuseli stydět ani naši filmaři na přelomu 40. a 50.let 20.století

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 53 minut – Rok výroby: 2011 – ST
Žánr: Dokument
Nejbližší díly ve vysílání
Vítězství

sobota 15. 8.

Hrozba

neděle 16. 8.

Přehled dílů