V roce 2000 natočil režisér Matej Mináč dokument o zachránci šesti set šedesáti devíti českých židovských dětí, kterým umožnil odjet z Československa do Anglie.

V roce 1997 našel režisér Matej Mináč v archivu Židovského muzea v Praze zlomky materiálu o záchraně českých židovských dětí, které byly odvezeny do Anglie a vychovány adoptivními rodiči.

V roce 1939, těsně před druhou světovou válkou se podařilo anglickému burzovnímu makléři panu Nicholasi G. Wintonovi a jeho spolupracovníkům odeslat z Prahy, z Wilsonova nádraží, šest vlaků, a zachránit tak 669 dětí.

Panu Wintonovi je dnes už přes sto let a žije v Maidenheadu poblíž Londýna. Málokdo z jeho okolí ví, že významen své záchranné akce z roku 1939 se řadí k takovým postavám jako je O. Schindler nebo R. Wallenberg.

Tři roky hledal režisér Mináč se svými spolupracovníky jedinečné záběry a fotografie z té doby. Našli opravdové skvosty jako záběr pana N. Wintona v roce 1939 na nádraží v Londýně, denní život zachráněných dětí ve škole, předávání dětí adoptivním rodičům.

Autoři dokumentárního příběhu samozřejmě chtěli najít i "Wintonovy děti", které žijí mnoha zemích světa - v Itálii, Švédsku, Austrálii, v USA, ve Francii. Nalezení vyprávěli své životní osudy, aniž do té doby netušili, že za svou záchranu vděčí právě panu Nicholasu Wintonovi.

Průvodcem filmu se stal jeden z nejvýznamnějších reportérů kanadské televizní stanice CBC Joe Schlessinger. I on patří k těm dětem, které v roce 1939 zachránil pan Winton.

Dokument Síla lidskosti reprízujeme u příležitosti 70. výročí (1. 9. 1939) odjezdu posledního vlaku, který ale už neodjel, protože začala válka.

Napište nám