Rodina je základ státu

Hodnocení filmu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Když vám hoří půda pod nohama, není nad rodinný výlet… Koprodukční snímek ČT o hledání míry viny a ospravedlnění sama sebe (2011). Hrají: I. Chmela, E. Vrbková, J. Vyorálek, S. Babčáková, M. Fingerová, M. Finger, J. Budař, M. Taclík, M. Daniel a další. Kamera P. Koblovský. Scénář a režie R. Sedláček

Hlavní hrdina Libor (Igor Chmela) je vysokým představitelem managementu firmy, která je vyšetřována z účasti na finančních machinacích. Do firmy právě vtrhla finanční policie, on sám dostal okamžitou výpověď. Ví, že je rovněž podezřelý a že ho dříve či později obžalují, bezprostředně mu hrozí i vězení. Rozhodne se proto využít poslední příležitost, bere rodinu – ženu a dvě děti – a odváží je na improvizovaný výlet. Nechce utéct, chce jen získat trochu času, aby se sám v sobě zorientoval a ženě i dětem všechno vysvětlil. Pokud uspěje, zachrání část sebe sama. Pokud ne, nic nemělo smysl…

Film získal šest nominací na Českého lva 2012 a v roce 2011 čtyři Ceny české filmové kritiky – za nejlepší scénář a režii (Robert Sedláček), za nejlepší hraný film a dále za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Simona Babčáková).

Když vám hoří půda pod nohama, není nad rodinný výlet. Libor (Igor Chmela), bývalý učitel dějepisu, který dosáhl vysokého manažerského postu ve významném finančním ústavu, si řadu let spokojeně žije společně se svou rodinou v luxusní vile na okraji Prahy. Bezstarostný život ale netrvá věčně a na povrch začnou vyplouvat machinace s penězi klientů, týkající se celého vedení banky. Libor se následně ocitá pod dohledem policejních vyšetřovatelů, kteří mu začnou tvrdě šlapat na paty. Snaží se uniknout před hrozícím vězením a oddálit osvětlení celé situace své nic netušící manželce (Eva Vrbková). Rozhodne se tak pro netradiční útěk, kdy pod záminkou společné dovolené odveze celou rodinu na jižní Moravu. Prchání před spravedlností se stane cestou plnou hledání ztracených vztahů nejen mezi „uprchlíky“, ale také s jejich spolužáky z vysoké školy (Jiří Vyorálek, Simona Babčáková), které náhodou potkávají a kteří žijí své „obyčejné“ životy v okresním městě. Po krátké době ale policie odhaluje další souvislosti včetně místa, kde se rodina nachází, což odstartuje skutečné rodinné drama a stále se zrychlující cestu – útěk před spravedlností i pod povrch vztahů v rodině.

„Chtěl jsem napsat satiru na české maloměšťáctví a ‚rodinnou pohodu‘ á la slavné Ecce homo Homolka, ale přimotala se mi do toho během roku psaní globální finanční krize a debaty o odpovědnosti manažerů za stav světa… a je z toho skutečné rodinné drama,“ nastiňuje cenami ověnčený scenárista a režisér Robert Sedláček (Pravidla lži, Muži v říji, Největší z Čechů). Filmoví diváci se mohou těšit na promyšlenou dějovou linii s gradujícím dramatickým nábojem, přičemž žánrově se Sedláček do jisté míry vrací ke svému hranému debutu, psychologickým Pravidlům lži. Film se natáčel na různých místech v okolí Prahy – především v Pyšelích a Černošicích – a na jihu Moravy – například v prostředí poutního Velehradu. Spoluautorkou filmové hudby je Lenka Dusilová, která složila a nazpívala ústřední píseň filmu nazvanou Smiluje.

Jak Lenka Dusilová nahrávala úvodní píseň

» Další video bonusy

Fotogalerie

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Karas 28. 10. 2015 00:02

  Hm tak pokud dobrý,ale ...

  Herci dobře vybraní,scény taky,ale za mne scenář drhne. CHlap co se klepe jako osika a v…

 • Petra D. 29. 4. 2014 14:10

  Super

  Za mě palec nahoru... moc se mi film jako celek líbil. A musím uznat, že velice dobře he…

 • Bára 28. 4. 2014 19:52

  i-vysilání

  Kdy bude možné shlédnout film na stránkách ČT?

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 103 minut – Rok výroby: 2011 – ST  AD  HD
Žánr: Film
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje
Související pořady