Předchozí díl | Následující díl

Afričtí sloni

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 120  
Sdílet
| Poslat odkaz

Neobvyklá konverzace mezi největšími živočichy na souši. Japonský dokumentární cyklus

Afričtí sloni jsou největší živočichové souše. Žijí ve stádech uprostřed rozlehlé savany. Teprve nedávno vědci objevili, že tato zvířata mají zcela zvláštní schopnost: pomocí infrazvuku, který naše ucho neslyší, si předávají informace. To, že spolu komunikují, jim pomáhá přežít a chránit potomky v drsném prostředí.

Dospělí samci slonů váží až 7 tun a při výšce 4 metry vypadají opravdu majestátně. V období sucha tu panuje čtyřicetistupňový žár. Prší jen málo a potravy i vody je nedostatek. Ale i toto nepříznivé období musí sloni nějak přežít.

Sloni jsou upovídaní

Joyce Poolová studuje řeč slonů. Když porovnala vlnovou délku a sílu s chováním, zjistila, že sloni používají až 70 různých slov. Kombinací chrčení, troubení a mručení si vyměňují informace, sdělují ostatním své záměry a dokonce i pocity. To, co říkají, je velmi komplikované a mnohem promyšlenější, než jsme si dokázali představit.

Intenzitu vysokých i nízkých zvuků vyjadřujeme v jednotkách hertzů. Ty, které slyší lidé, se pohybují v intervalu mezi 20 a 20 000 hertzy, oproti tomu zvuky slonů mohou sahat hluboko pod 20 hertzů. Říká se jim také infrazvuky. Odpověď na otázku, proč sloni dokáží vydávat tak nízké zvuky, je prostá: protože jsou tak obrovští.

Pro slony je infrazvuk nesmírně důležitý a pomáhá jim přežít. Když se Indickým oceánem prohnala obrovská vlna tsunami, způsobila katastrofu, která si vyžádala množství lidských životů. Přesto tehdy nezahynul jediný slon. Vědci se domnívají, že sloni zaregistrovali infrazvuk vydávaný touto vlnou a vycítili nebezpečí. A protože si sloni mezi sebou vyměňují informace, stáda zmizela z pobřeží dřív, než vlna tsunami dorazila.

Sloní zvuky můžeme vidět

Existuje speciální kamera, která dokáže zachytit a vizualizovat sloní zvuky. Je na ní nainstalováno 5 speciálních mikrofonů, které dokáží zachycovat infrazvuky. Měřením malých časových rozdílů mezi tím, než zvuk dorazí ke každému mikrofonu, dokáže kamera zjistit přesně místa, odkud zvuk vychází, a také jeho sílu.

Slůňata v nebezpečí

Narozdíl od dospělých slonů se pomocí infrazvuků nemohou dorozumívat mláďata. Jsou totiž příliš malá na to, aby je dokázala vydávat. Pokud se odloučí od rodiny, nedokáží matkám sdělit, kde se nacházejí. A v savaně může číhat nepřítel na každém kroku, třeba lvi. Když skupina s mládětem nebezpečí zachytí, semkne se. Sloni zvedají choboty vysoko nad hlavu, vůdčí samice se vzdaluje a máváním ušima svému stádu sděluje, že lvi jsou už nablízku. Sloni pak utíkají a snaží se jim uniknout.

Tento pořad nelze na internetu přehrát z důvodu autorských práv.

Diskuse diváků
  • Tisícročná Včela 23. 12. 2013 11:42

    Přestaňte nám krást med a my nebudeme vymírat!

  • 6. 3. 2011 10:39

    Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

  • 8. 2. 2011 15:42

    Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Originální název: Do Animals Talk? - Africa: African Elephants – Stopáž: 25 minut – Rok výroby: 2006 – )D(  ST
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje
Související pořady