Komici na jedničku

Lubomír Lipský

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Vzpomínka na filmového a divadelního velikána, který nás včera ve věku 92 let navždy opustil (2012). Dále účinkují: K. Fialová, J. Skopeček, L. Trojan a N. Konvalinková. Režie A. Činčerová

Klikněte pro větší obrázekLubomír Lipský (19. 4. 1923 – 2. 10. 2015) byl nejstarším ze tří synů v cukrářské rodině, ke štěstí všech diváků se však cukrářem nestal. Spolu s bratrem Oldřichem, pozdějším významným režisérem, ho to táhlo k herectví. Lubomír stál poprvé na jevišti v roce 1935 ve Strakonickém dudákovi. Od počátku tíhl ke komediálnímu žánru. Vedle divadla se od dětství zajímal o hudbu, ještě na základní škole se naučil na klavír, na střední škole přidal saxofon a začal hrát v jazzovém orchestru.

Ve filmu se objevoval spíše v menších rolích, divákům se pravděpodobně vybaví jako alchymista v Císařově pekaři a Pekařově císaři nebo princ z pohádky Byl jednou jeden král. Pak přišly na řadu parodie na brakové detektivky, jako Čtyři vraždy stačí, drahoušku nebo komedie z cirkusového prostředí Cirkus bude či Šest medvědů s cibulkou, kde mohl Lipský uplatnit širokou paletu svého nadání. V paměti diváků určitě utkvěl i hamižný vedoucí prodejny ze snímku Ať žijí duchové.

Také pro televizi vystupoval v mnoha rolích – pravidelně se objevoval v silvestrovských estrádách a nejrůznějších zábavných pořadech. Z estrádních scének si diváci spojí jeho jméno nejspíše s postavou byrokratického vrátného Hlustvisiháka. Obrovskou popularitu si získal zejména seriálem Tři chlapi v chalupě, kde ztvárnil dědu Potůčka.

Lubomír Lipský byl živou legendou české herecké školy. Stále vystupoval na jevišti, bylo možné ho spatřit v představení divadla ABC (např. v Charlieho tetě nebo krimikomedii Jezinky a bezinky). Vystupoval také v divadle Na Jezerce, téměř výhradně v komediálních rolích.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Klára 18. 8. 2016 21:25

  DOTAZ

  Prosím, má někdo nahrávku celé polednice s Josefem Dvořákem v hlavní roli? Byla bych moc vděčn…

 • EL 24. 7. 2016 16:28

  Celiko

  Jirina Bohdalova je senzacna, je v humore genius, v sukromi starostliva a zodp…

 • MV 21. 8. 2013 21:58

  Dnes je 21.srpen 2013

  Dramaturgové programu, tohle vám přijde program vhodný k 45 výročí okupace??

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2012 – ST
Žánr: Zábava | Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání
Saša Rašilov

sobota 15. 7.

Jaroslav Marvan

sobota 22. 7.

Oldřich Nový

sobota 29. 7.

Kdo byl…
Lubomír Lipský
Lubomír Lipský

herec

* 19. 4. 1923

† 2. 10. 2015