Komici na jedničku

Lubomír Lipský

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Vzpomínka na filmového a divadelního velikána, který nás včera ve věku 92 let navždy opustil (2012). Dále účinkují: K. Fialová, J. Skopeček, L. Trojan a N. Konvalinková. Režie A. Činčerová

Klikněte pro větší obrázekLubomír Lipský (19. 4. 1923 – 2. 10. 2015) byl nejstarším ze tří synů v cukrářské rodině, ke štěstí všech diváků se však cukrářem nestal. Spolu s bratrem Oldřichem, pozdějším významným režisérem, ho to táhlo k herectví. Lubomír stál poprvé na jevišti v roce 1935 ve Strakonickém dudákovi. Od počátku tíhl ke komediálnímu žánru. Vedle divadla se od dětství zajímal o hudbu, ještě na základní škole se naučil na klavír, na střední škole přidal saxofon a začal hrát v jazzovém orchestru.

Ve filmu se objevoval spíše v menších rolích, divákům se pravděpodobně vybaví jako alchymista v Císařově pekaři a Pekařově císaři nebo princ z pohádky Byl jednou jeden král. Pak přišly na řadu parodie na brakové detektivky, jako Čtyři vraždy stačí, drahoušku nebo komedie z cirkusového prostředí Cirkus bude či Šest medvědů s cibulkou, kde mohl Lipský uplatnit širokou paletu svého nadání. V paměti diváků určitě utkvěl i hamižný vedoucí prodejny ze snímku Ať žijí duchové.

Také pro televizi vystupoval v mnoha rolích – pravidelně se objevoval v silvestrovských estrádách a nejrůznějších zábavných pořadech. Z estrádních scének si diváci spojí jeho jméno nejspíše s postavou byrokratického vrátného Hlustvisiháka. Obrovskou popularitu si získal zejména seriálem Tři chlapi v chalupě, kde ztvárnil dědu Potůčka.

Lubomír Lipský byl živou legendou české herecké školy. Stále vystupoval na jevišti, bylo možné ho spatřit v představení divadla ABC (např. v Charlieho tetě nebo krimikomedii Jezinky a bezinky). Vystupoval také v divadle Na Jezerce, téměř výhradně v komediálních rolích.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
  • 7. 9. 2017 20:22

    Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

  • 1. 9. 2017 19:31

    Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

  • 1. 9. 2017 10:56

    Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2012 – ST
Žánr: Zábava | Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Kdo byl…
Lubomír Lipský
Lubomír Lipský

herec

* 19. 4. 1923

† 2. 10. 2015