Opera nás baví

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 26  
Sdílet
| Poslat odkaz

Carmen

Text podle novely francouzského spisovatele Prospera Mériméa napsali Henri Meilhac a Ludovic Halévy. Opera měla premiéru 3. 3. 1875 v pařížské opeře Comique. Libreto do českého jazyka přeložila spisovatelka Eliška Krásnohorská.

Hlavní osoby: Carmen (mezzosoprán), don José (tenor), toreador Escamillo (baryton), venkovská dívka Micaela (soprán) a další

První jednání – ve španělském městě Seville na náměstí

Do rušného davu lidí na náměstí v Seville přichází Micaela, dívka z venkova. Hledá svého přítele z dětství dona José, aby mu vyřídila vzkaz od jeho matky. Oba pak vzpomínají na rodnou vesnici, z které oba pocházejí a kde nyní žije matka dona José. Don José cítí Micaelinu něžnou lásku a oddanost a představuje si, jak jednou bude jeho ženou.

Jak Micaela odejde, z továrny je slyšet hlasité hádky a křik. Temperamentní Carmen už zase vyvolala potyčku!

Don José je pověřen potrestat Carmen a odvést ji spoutanou do vězení. Cestou mu Carmen zpívá a přemlouvá jej, aby ji pustil a dokonce aby s ní utekl.

Don José podlehne a dopomůže jí k útěku. Carmen mu ještě stačí zašeptat místo schůzky – osamělou hospodu za hradbami Sevilly.

Za tento čin je don José potrestán vězením na dva měsíce.

Druhé jednání – v hospodě na okraji Sevilly

Hospoda je plná pašeráků a mezi nimi Carmen, která už dva měsíce čeká na dona José. Ale netruchlí příliš. Tančí a zpívá každému, kdo se jí zalíbí. Pro poručíka Zunigu i pro slavného toreadora Escamilla. Pašeráci ale Escamilla varují: „Toreadore smělý, pozor si dej, ať co vítěze tě láska uvítá, dbej.“

Carmen se líbí odvážný toreador na rozdíl od naříkavého dona José, ale když se don José vrátí, Carmen se ho přece jen nechce vzdát. Může být užitečný jí i jejím kumpánům. Vítá ho, zpívá mu, tančí a přemlouvá jej, aby se do kasáren nevracel a zůstal s nimi. Zkouší to všemožně, i posmíváním.

Mezi poručíkem Zunigou a donem José dojde k žárlivé hádce a po ní se don José rozhodne, že se do kasáren nevrátí, že zůstane s Carmen a jejími kumpány.

Třetí jednání – na skrytém místě mezi skalami a lesy

Don José se stal členem podvodnické tlupy a čím dál víc žárlí na Carmen. Ta si ho příliš nevšímá.

Věrná Micaela hledá dona José po lesích, aby jej odvrátila od špatného života, který vede, a uprosila vrátit se domů k nemocné matce. S Micaelou se objeví i toreador Escamillo a zve Carmen na býčí zápasy do Sevilly. Když don José vidí, jak okouzleně se Carmen dívá na Escamilla, vrhne se na něho a dojde k potyčce. Carmen souboji zabrání a dona José od sebe posměšně zahání.

Donu José tedy nezbývá nic jiného, než se vydat s Micaelou na cestu za umírající matkou, ale zároveň přísahá, že se vrátí.

Čtvrté jednání – v Seville na prostranství před býčí arénou


Jakmile don José pohřbí svou matku, pln lásky a žárlivosti spěchá do Sevilly.

Město žije očekáváním slavného zápasu. Před koridou se shromažďují netrpěliví diváci, vyzdobenou branou prochází odvážný toreador Escamillo po boku rozzářené Carmen.

Její družky ji varují, ať si dá pozor, že v davu viděly dona José. Carmen se tomu jen směje a říká, že se ho nebojí. Už dávno na něho nemyslí. Její srdce teď patří Escamillovi, muži oslavovanému celou Sevillou.

Don José se skutečně u Carmen objeví. Připomíná jí svou bezmeznou lásku a obětavost a žádá ji, ať se zřekne lásky k Escamillovi. Carmen ho však chladně odmítá a přiznává se ke své nové lásce.

Don José ji prosí, Carmen však trvá na svém a hází mu k nohám prstýnek, který jí kdysi daroval.

José uchopí dýku a probodne Carmen. Sám se pak dává zatknout jako její vrah: „Chopte se mne, to já ji zabil, já, ó má Carmen, nad vše drahá. Carmen, Carmen!“

na obsah dílu

Stopáž: 20 minut – Rok výroby: 2009 – ST
Žánr: Pro děti a mládež | Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Ilustrace © Jiří Votruba