Neobyčejné životy

Božidara Turzonovová

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1909  
Sdílet
| Poslat odkaz

Profesní a životní příběh významné slovenské herečky. Scénář a režie Y. Vavrová

Božidara Turzonovová
Božidara Turzonovová
herečka
Ačkoli natočila desítky jiných filmů, ztvárnila stovky skvělých divadelních postav na jevišti Slovenského národního divadla a pravidelně zářila v dnes legendárních televizních bratislavských pondělcích, ztotožňují si ji, především čeští, ale i slovenští diváci, především s Božskou Emou.

I když by se mohlo zdát, že její cesta mezi hereckou elitu byla, i díky Krejčíkově filmu, jednoduchá, opak je pravdou. Peripetie jejího hereckého osudu byly minimálně klikaté, a to třeba už jen proto, že se nenarodila na Slovensku, ale v bulharské Sofii, v dětství nesnila o herecké kariéře a ze studia herectví na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě chtěla několikrát odejít. A ani poté, co se stala respektovanou členkou Slovenského národního divadla a etablovala se na českém a slovenském filmovém nebi, nebyl její život na zvraty skoupý.
Na začátku 90. let došlo ke zprivatizování Filmových studií na Kolibě, které se vpodstatě rovnalo likvidaci slovenského filmu, a tedy zániku filmových přiležitostí pro slovenské herce. Božidara Turzonovová, stejně jako její kolegové, musela hledat uplatnění jinde. Nástup raného kapitalismu se všemi svými stinnými stránkami poznamenal i její pracovní život, ale také razantně zasáhl do života soukromého.

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání
Pavel Landovský

sobota 11. 10.

Jiří Schmitzer

úterý 21. 10.

Vlastimil Harapes

sobota 8. 11.

Další zdroje
Neobyčejné životy