Neznámí hrdinové - Pohnuté osudy

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1364  
Sdílet
| Poslat odkaz

Poslední role. Anna Letenská. Komedie ve stínu smrti.

Ve vestibulu Divadla na Vinohradech je mezi bustami herců a hereček, kteří patřili k jeho nejslavnějším členům, jedna věnována památce Anny Letenské. Jednou z bolestných ztrát, které postihly v době nacistické okupace české divadlo a film, byla tragická smrt této herečky, zatčené v době heydrichiády a zastřelené 24. října 1942 v koncentračním táboře Mauthausenu.

Anna Letenská se narodila 29. srpna 1904 v Nýřanech u Plzně jako Anna Svobodová. Pocházela z kočovné divadelní rodiny a vyrostla z ní výrazná a zdatná komička. Skvěle vytvářela, díky svému selskému zjevu, energické, temperamentní a plnokrevné dívky a ženy. Svou filmovou kariéru zahájila před začátkem okupace a druhé světové války. V roce 1942 po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha společně se svým manželem, architektem Vladislavem Čalounem, u sebe nechali přespat MUDr. Břetislava Lyčku, který ošetřil jednoho z atentátníků – Jana Kubiše. Když hned druhý den gestapo lékaře zatklo, po čase neunikl zatčení ani architekt Čaloun. Jeho manželka zůstala ještě pár týdnů na svobodě, o což se údajně zasloužil filmový producent a majitel firmy Lucernafilm, v jehož produkci byl právě natáčen film „Přijdu hned“. Anna Letenská v něm hrála důležitou postavu. O tom, že její zatčení a následná poprava je odložena, prý – podle výpovědi režiséra tohoto filmu, Otakara Vávry – věděl kromě Miloše Havla už jenom on. Premiéra filmu se konala dva měsíce po popravě Anny Letenské. Letenská se stala jedinou českou herečkou, která zahynula v koncentračním táboře. Dokument Poslední role představuje v ukázkách z filmových rolí nesporné umění Anny Letenské a rovněž odhaluje, jak se tragické události opravdu udály. Ač je to s podivem, doposud tak nikdo zatím neučinil, aniž by se navíc vyvaroval mnohých nejasností, nepřesností, ba dokonce i omylů.

Scénář: Pavel Taussig. Režie: Roman Vávra. Dramaturgie: Jiří Sirotek. Vedoucí projektu: Čestmír Franěk.

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Diskuse diváků
 • Michail 1. 2. 2015 19:57

  Osud jménem Afgánistán

  Roním slzy, pokaždé když vidím díl o Koljovi. Nikdy nezapomenu.

 • Josef 17. 1. 2015 14:17

  Co to tu je za pomateného ulhaného trotla J.S.?

  Ty jeho komoušské lži alá sklep ruské ambasády se nedají číst - zvracet se mi z něj chce. Ty…

 • Vojta 24. 10. 2014 08:54

  Terminologie

  Jen na pravou míru: O "fašistické" okupaci českých zemí nelze mluvit, dnešní odborná historiogr…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2009 – ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání

sobota 11. 7.

Padáky ve větvích

neděle 12. 7.

Číhošťský svědek