Neznámí hrdinové - Pohnuté osudy

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1370  
Sdílet
| Poslat odkaz

Poslední role. Anna Letenská. Komedie ve stínu smrti.

Ve vestibulu Divadla na Vinohradech je mezi bustami herců a hereček, kteří patřili k jeho nejslavnějším členům, jedna věnována památce Anny Letenské. Jednou z bolestných ztrát, které postihly v době nacistické okupace české divadlo a film, byla tragická smrt této herečky, zatčené v době heydrichiády a zastřelené 24. října 1942 v koncentračním táboře Mauthausenu.

Anna Letenská se narodila 29. srpna 1904 v Nýřanech u Plzně jako Anna Svobodová. Pocházela z kočovné divadelní rodiny a vyrostla z ní výrazná a zdatná komička. Skvěle vytvářela, díky svému selskému zjevu, energické, temperamentní a plnokrevné dívky a ženy. Svou filmovou kariéru zahájila před začátkem okupace a druhé světové války. V roce 1942 po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha společně se svým manželem, architektem Vladislavem Čalounem, u sebe nechali přespat MUDr. Břetislava Lyčku, který ošetřil jednoho z atentátníků – Jana Kubiše. Když hned druhý den gestapo lékaře zatklo, po čase neunikl zatčení ani architekt Čaloun. Jeho manželka zůstala ještě pár týdnů na svobodě, o což se údajně zasloužil filmový producent a majitel firmy Lucernafilm, v jehož produkci byl právě natáčen film „Přijdu hned“. Anna Letenská v něm hrála důležitou postavu. O tom, že její zatčení a následná poprava je odložena, prý – podle výpovědi režiséra tohoto filmu, Otakara Vávry – věděl kromě Miloše Havla už jenom on. Premiéra filmu se konala dva měsíce po popravě Anny Letenské. Letenská se stala jedinou českou herečkou, která zahynula v koncentračním táboře. Dokument Poslední role představuje v ukázkách z filmových rolí nesporné umění Anny Letenské a rovněž odhaluje, jak se tragické události opravdu udály. Ač je to s podivem, doposud tak nikdo zatím neučinil, aniž by se navíc vyvaroval mnohých nejasností, nepřesností, ba dokonce i omylů.

Scénář: Pavel Taussig. Režie: Roman Vávra. Dramaturgie: Jiří Sirotek. Vedoucí projektu: Čestmír Franěk.

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Diskuse diváků
 • Michail 1. 2. 2015 19:57

  Osud jménem Afgánistán

  Roním slzy, pokaždé když vidím díl o Koljovi. Nikdy nezapomenu.

 • Josef 17. 1. 2015 14:17

  Co to tu je za pomateného ulhaného trotla J.S.?

  Ty jeho komoušské lži alá sklep ruské ambasády se nedají číst - zvracet se mi z něj chce. Ty…

 • Vojta 24. 10. 2014 08:54

  Terminologie

  Jen na pravou míru: O "fašistické" okupaci českých zemí nelze mluvit, dnešní odborná historiogr…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2009 – ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání

sobota 1. 8.

Se stigmatem teroristy

sobota 8. 8.

Vraždy ve Žlebech

sobota 15. 8.

Navrácená čest