Máte slovo s M. Jílkovou

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 7111  
Sdílet
| Poslat odkaz

Tváří v tvář problému. Připravili: M. Jílková, J. Horská, L. Krenková a R. Kudrnáček

V přímém přenosu bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty diskutovat o tom, proč musíme platit stále vyšší účty za elektřinu, zda mohou za vysoké ceny energie majitelé solárních elektráren.

Diskutovat budou: MUDr. Martin Kuba – ministr průmyslu a obchodu, Ing. Dana Drábová, Ph.D. – předsedkyně Státního ústavu pro jadernou bezpečnost a členka Poradní skupiny pro státní energetickou koncepci ČR, Ing. Zuzana Musilová – výkonná ředitelka České fotovoltaické průmyslové asociace, Jan Rovenský – vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace a další.

Domácnosti zaplatí v tomto roce v průměru za elektřinu o 2 tisíce více než v loňském roce, velké podniky na tom budou ještě hůř. Zdražení je přijde na miliony, přestože ceny na burzách šly v loňském roce dolů. Proč? Vypadá to, že na jednom se všichni shodují, dotace do solárních elektráren nebyla dobrá koncepce. Nebo to byl záměr, aby se někdo obohatil? Ministr Kuba to chce změnit a do poradního výboru přizval Ing. Drábovou ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Což se nelíbí kritikům, kteří tvrdí, že se automaticky budeme ubírat směrem k jádru a na obnovitelné zdroje už nebude místo. Podle návrhu této komise bude koncepce v tomto oboru počítat s jadernou energií z 50 % a z 15 % z obnovitelných zdrojů. Ale ani to nebude znamenat zlevnění energií. Jaké ceny nás tedy čekají do budoucnosti?

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Více na portálu ČT24

 • Na energie přes burzu dosáhnou také domácnosti
  Na energie přes burzu dosáhnou také domácnosti

  4.3.2013 06:21

  Praha - České domácnosti mohou poprvé v historii nakupovat elektřinu a zemní plyn přímo na burze. Službu od pátku nabízí Komoditní burza Profit. První burzovní obchod by se měl uskutečnit během příštích dvou měsíců. Uvedl to dnešní E15.

 • Výkupní ceny byly správné, tvrdí bývalý představitel ERÚ
  Výkupní ceny byly správné, tvrdí bývalý představitel ERÚ

  1.3.2013 15:00

  Praha - Solární boom z let 2009 a 2010 nezpůsobil špatné nastavení výkupních cen elektřiny. Stál za ním pád cen fotovoltaických panelů, v prohlášení to uvedl bývalý místopředseda Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Blahoslav Němeček. Audit ERÚ, který došel k závěru o špatném nastavení výkupních cen, pracoval podle Němečka s neúplnými informacemi a vycházel z chybných interpretací zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie.

 • Zlevnění elektřiny může zastavit dostavba Temelína
  Zlevnění elektřiny může zastavit dostavba Temelína

  22.2.2013 08:00

  Praha  Dočkají se Češi úlevy v podobě levnějšího proudu? Vedení energetického regulátora v zemi by to rádo umožnilo a úspory chce hledat v poplatcích za distribuci, které tvoří téměř třetinu výsledné ceny elektřiny. Jenže ministerstvu průmyslu a obchodu se takové úvahy nelíbí. Tvrdí, že distributoři musí mít dostatek peněz na investice do sítě. Značné náklady na posílení distribuční sítě si přitom podle expertů vyžádá dostavba Temelína. Právě kvůli ní by mohl být levnější proud v nedohlednu.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou

Diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka“, na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Diskuse diváků
 • Karel 20. 9. 2013 17:57

  Můžeme se bavit o ekonomii

  Můžeme se bavit o ekonomickém smyslu jaderné elektrárny ale vytáčí mě hovadiny o nebezpečí, zn…

 • Tlonra 30. 6. 2013 02:11

  ?????

  Ticho po pěšině ......... To je dobré znamení !

 • Tlonra 27. 5. 2013 22:04

  Kde je diskuse ????

  ????????

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 57 minut – Rok výroby: 2013 – HD
Žánr: Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu