Máte slovo s M. Jílkovou

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 5710  
Sdílet
| Poslat odkaz

Tváří v tvář problému. Dopady protiruských sankcí na Česko. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Tvrdé boje Ruska s Ukrajinou se znatelně dotkly celé Evropské unie, Česko nevyjímaje. Jako reakci na postoj Ruska zastavila Evropská unie vývoz některých komodit a tím udělala těžkou hlavu mnohým podnikům a podnikatelům. První vlna sankcí dopadla zejména na výrobce mléčných výrobků a zemědělce, druhá vlna se dotkne hlavně strojního průmyslu. Česká republika se nechce smířit s tím, že by neměla obchodovat s Ruskem, jak nařizuje Evropská unie. Vláda proto vyjednává výjimky. Za tento svůj postoj sklízí jak obdiv, tak kritiku napříč politickým i podnikatelským spektrem.

Hosté:Jan Mládek – ministr průmyslu a obchodu, Bořivoj Minář – viceprezident Hospodářské komory ČR, Tomáš Zdechovský – europoslanec, Jakub Janda – Evropské hodnoty, Vít Ulrych – onkolog a další.

Anketa

Pro koho jsou sankce horší?

19 % 63 hl. pro Rusko 76 % 258 hl. pro Evropskou unii 4 % 12 hl. pro obě strany stejně 1 % 2 hl. nevím Celkem 335 hlasů

Přehrát video

Více na portálu ČT24

 • Rozpočet Ruska výrazně zeštíhlí
  Rozpočet Ruska výrazně zeštíhlí

  18.9.2014 17:33

  Moskva - Na Ruskou federaci doléhají západní sankce. A dnes se to projevilo při sestavování rozpočtu, který je pro příští tři roky nejúspornější za poslední léta. Státní kasa přitom počítá s poklesem mezd i dalším propadem rublu.

 • Rusové až o polovinu omezili své cesty za hranice, včetně Česka
  Rusové až o polovinu omezili své cesty za hranice, včetně Česka

  18.9.2014 15:05

  Moskva - Ruští turisté letos jezdí na dovolenou do zahraničí proti loňsku o 30 až 50 procent méně. Tamní cestovní kanceláře tak zažívají horší časy, než tomu bylo v krizovém roce 2009. Tehdy se pasivní cestovní ruch propadl o 15 až 20 procent. Na vině jsou hlavně krachy cestovek, zčásti ale i dopady sankcí, doplnila mluvčí svazu turistického průmyslu Irina Ťurinová. A celá situace se dotýká i tržeb v tuzemském turismu.

 • Rusko prý v zimě dodávky plynu do Evropy neomezí
  Rusko prý v zimě dodávky plynu do Evropy neomezí

  18.9.2014 13:20

  Vídeň - Rusko nebude v zimních měsících omezovat dodávky zemního plynu do Evropy, aby tak zabránilo evropským zemím v reexportu suroviny na Ukrajinu. Rakouskému listu Die Presse to řekl ruský ministr energetiky Alexander Novak. "Je to vyloučeno," prohlásil ministr. "Ruská stran dbá na to, aby nemohla být nařčena, že neplní smluvní povinnosti," potvrdil analytik Jiří Gavor s tím, že právě dodržování nasmlouvaných závazků pak Rusko používá pro argumentaci ukrajinské straně.

 • Protiruské sankce mají smysl, připomněl americký diplomat léta 1938 a 1968
  Protiruské sankce mají smysl, připomněl americký diplomat léta 1938 a 1968

  17.9.2014 20:02

  Washington - Americké a unijní sankce proti Rusku, přijímané kvůli ruskému podílu na ukrajinské krizi, mají smysl i výsledky, prohlásil Daniel Fried, který má na ministerstvu zahraničí USA na starosti koordinaci sankcí. Fried také řekl, že ruský postup vůči Ukrajině ohrožuje světové a evropské uspořádání, které je výsledkem konce studené války. Za důvod toho, proč je nyní nutné jednat, jmenoval rozbití Československa v roce 1938 nacistickým Německem i okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem v roce 1968. "Sankce nejsou politika. Sankce jsou nástrojem, kterým je možné politiku podpořit," řekl Fried.

 • Gazprom prý nestíhá uspokojit slovenskou a polskou poptávku po plynu
  Gazprom prý nestíhá uspokojit slovenskou a polskou poptávku po plynu

  17.9.2014 16:40

  Bratislava/Varšava Slovensko a Polsko dnes opět zaznamenaly výraznější pokles v dodávkách zemního plynu z Ruska. Slovensko stejně jako v úterý dostává oproti plánu o zhruba čtvrtinu méně suroviny, pětinový výpadek v dodávkách ohlásilo také Polsko. Ruský Gazprom tvrdí, že výpadky způsobily technické problémy. Šéf koncernu ale současně prohlásil, že Gazprom v současnosti není schopen uspokojit rostoucí poptávku po plynu z Evropy.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou

Diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka“, na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Diskuse diváků
 • Jirka 20. 9. 2014 15:43

  Díky za tento díl pořadu. I když se opět nic nevyřešilo, aspoň se může mluvit o tématu,

  který v ČT podléhá přísné protiruské propagandě. Černobílé vidění světa je něco, co nakonec ČST praktik…

 • Matěj 20. 9. 2014 13:56

  Nesmyslnost pokračování eosvědčeného formátu pořadu e veřejnoprávní tv

  Diverzita účastníků tohodle pořadu byla dle reakcí zase pozoruhodná.Kde na ty exoty chodí.Tímhle…

 • Iva 20. 9. 2014 12:21

  Názor většiny

  Diskuse je ventil spokojenosti nebo opaku. Je nám dána tato možnost, tak jí každý využívá p…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 56 minut – Rok výroby: 2014 – L  HD
Žánr: Publicistika
Tento díl ve vysílání

Živě:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – čtvrtek 18. 9. – 21:45

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – středa 24. 9. po půlnoci – 00:35

Nejbližší díly ve vysílání

čtvrtek 11. 9.

Ebola a povinné očkování dětí

čtvrtek 18. 9.

Protiruské sankce

čtvrtek 25. 9.

Máte slovo s M. Jílkovou