Předchozí díl | Následující díl

Máte slovo s M. Jílkovou

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 6153  
Sdílet
| Poslat odkaz

Tváří v tvář problému. Výroba a prodej potravin – co se změní a zdraží? Připravili: M. Jílková, L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Od ledna příštího roku začnou platit nová pravidla pro výrobce a prodejce potravin. Informace o složení budou obsáhlejší, písmo bude větší, u pultu s nebalenými potravinami si budeme moci přečíst, kdo je vyrobil, jaké obsahují alergeny a do kdy je musíme spotřebovat. Spotřebitelé změny vítají. A co výrobci a prodejci? Pro ně to znamená vyšší náklady. Ale kdo je zaplatí? Nebude to nakonec spotřebitel?

Dalším problémem jsou marže obchodníků. Podle statistik si někteří obchodníci navyšují ceny až o sto procent. Ale je to opravdu tak? Nebo jsou jejich marže odůvodnitelné? A měl by je stát regulovat?

Dále v důsledku velkého množství vepřového, které se k nám dováží z okolních států, klesla cena vepřového. Čeští chovatelé musí ceny snižovat pod ekonomicky únosnou hranici. Zákazníci to ale zatím nepocítili. Znamená to snad, že obchodníci sice levněji nakoupí, ale ceny nechávají původní?

Hosté: Marian Jurečka – ministr zemědělství (KDU ČSL), Miroslav Koberna – ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory ČR, Zdeněk Juračka – Viceprezident pro obchod Svazu obchodu a cestovního ruchu, Jan Hanuš – ředitel největší výrobny uzenin

Anketa

Postrádali jste na nebalených potravinách informace o složení, alergenech a výrobci?

75 % 96 hl. Ano, měla by to být povinnost 5 % 7 hl. Ano, ale daly se zjistit jinak 4 % 5 hl. Ne, ale budu je číst 16 % 20 hl. Ne, nezajímají mě Celkem 128 hlasů

Přehrát video

Více na portálu ČT24

 • Změny na obalech: Čitelnější etikety, zvýrazněny alergeny
  Změny na obalech: Čitelnější etikety, zvýrazněny alergeny

  13.12.2014 08:00

  Praha – Od dnešního dne platí v celé EU nové nařízení, které mění označování potravin. Údaje na obalech mají být čitelnější než doposud a v seznamu složek budou muset nově být zvýrazněny alergeny. Tuzemské potravináře nové značení přijde na miliony korun, Potravinářská komora přesto snahu EU sjednotit pravidla vítá. Novinka se vztahuje i na restaurace, které budou muset písemně uvádět seznam vybraných alergenů v jídlech. 

Máte slovo s Michaelou Jílkovou

Diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka“, na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Diskuse diváků
 • yy 20. 12. 2014 13:23

  Otázka?

  Občas člověk narazí na potravinu kde je na obalu napsáno,bez chemických přísad a vedle je stejn…

 • František Šipr 16. 12. 2014 18:05

  řecký historik Herodotos psal o zlaté době, po horší bronzové a nejhorší železné

  Vážení a v jídle to bude stejné: nejdřív byl grilovaný mamut (pravda jen občas), pak uherský skot přihnaný po U…

 • Havel 14. 12. 2014 23:58

  Srovnání 2.část

  Je velmi smutné, že politici tento trend hážou za hlavu a spíše si řeší jak více by tento …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 55 minut – Rok výroby: 2014 – HD
Žánr: Publicistika
Tento díl ve vysílání

Živě:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – čtvrtek 11. 12. – 20:55

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – středa 17. 12. po půlnoci – 00:15

Nejbližší díly ve vysílání

středa 10. 12.

Fígle obchodníků – jak jste jim naletěli?

čtvrtek 11. 12.

Výroba a prodej potravin – co se změní a zdraží?