Máte slovo s M. Jílkovou

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 6003  
Sdílet
| Poslat odkaz

Tváří v tvář problému. Spor o islámské šátky ve školách a zdravotnických zařízeních. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

V poslední době se stále více hovoří o hrozbě rozšiřování islámského vlivu v Evropě. Ovšem na rozdíl od jiných zemí EU jako například Německa nebo Francie, žije v ČR jen několik tisíc muslimů, přesto se u nás rozvinula velká diskuze o nošení náboženského symbolu – šátku tzv.hidžábu poté, co ředitelka zdravotnické školy zakázala svým dvěma studentkám takto navštěvovat vyučování.

Veřejná ochránkyně práv, na kterou se jedna z dívek obrátila zase rozhodla, že se ředitelka tímto jednáním dopustila diskriminace, což následně rozpoutalo vlnu nevole u mnoha politiků, odborníků, ale také široké veřejnosti.

Je opravdu tak závažným přečinem nošení náboženských symbolů ve školách či státních institucích? Nebo by tento specifický oděv při vyučování nebo při práci mohl být určitou překážkou? Nejde spíše jen o zástupný problém?

Které náboženské symboly jsou akceptovatelné a které už jsou problematické? Co má mít přednost -dodržování školního řádu nebo dodržování práv a svobod zakotvených naší Ústavou? Jde jen o bezvýznamný atribut nebo je tzv.hidžáb daleko důležitější součástí? Může jeho nošení snad omezit naše evropské svobody? A kam až má sahat tolerance jednoho vůči druhému?

Hosté: Pavel Kováčik – poslanec KSČM, Jaroslav Doubrava – senátor, Severočeši.cz, Václav Janoušek- Institut mezikulturních studií, Muhamed Abbas – ředitel Muslimské unie

Anketa

Mělo by být možné nosit islámský šátek ve školách a zdravotnických zařízeních?

6 % 123 hl. Ano 0 % 6 hl. Pouze ve školách 0 % 2 hl. Pouze ve zdravotnických zařízeních 94 % 1917 hl. Ne Celkem 2048 hlasů

Přehrát video

Více na portálu ČT24

 • Šátky u nás nechceme, souzní s Motolem řada dalších nemocnic
  Šátky u nás nechceme, souzní s Motolem řada dalších nemocnic

  6.10.2014 04:30

  Praha – Spor ohledně nošení muslimských šátků se u nás pozvolna rozšířil ze škol do nemocnic. Ale ani zdravotnická zařízení, stejně jako ta vzdělávací, nejsou ve svých názorech na nošení hidžábu jednotná. Jako první se před několika dny ozval Motol, který svým zaměstnancům šátky přímo zakázal. Za pravdu mu dávají i další nemocnice. Vše teď směřuje do sněmovny, kde se tématem bude zabývat bezpečnostní výbor.

 • Svoboda (bez) šátku? Iránky je chtějí sundat, Češky nosit
  Svoboda (bez) šátku? Iránky je chtějí sundat, Češky nosit

  9.9.2014 06:26

  Praha – Iránky na internetu vedou kampaně proti povinnému zahalování žen, některé české muslimky naopak šátky nosí dobrovolně. Všechny ale spojuje jedno – touha po svobodě bez toho, aniž by je za jejich volbu kdokoliv odsuzoval. Téma v českém prostředí naposledy zvedla ombudsmanka Anna Šabatová a hned se na ni snesla vlna kritiky. I když je muslimů v Čechách málo, krvavých činů ve jménu Alláha se v médiích objevuje víc než dost a lidé proto snadno hází do jednoho pytle extrémní islamisty i obyčejné muslimy. Jak se v takové atmosféře žije českým muslimkám, zjišťovala Lenka Pastorčáková.

 • Ministru Chládkovi muslimské šátky ve školách nevadí
  Ministru Chládkovi muslimské šátky ve školách nevadí

  31.8.2014 16:42

  Praha – Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) se zastal muslimských dívek, které na hlavě nosí šátek při výuce. V pořadu Partie na Primě řekl, že žijeme v demokratické pluralitní společnosti a dívky na to mají nárok. Vadilo by mu ale, kdyby měly zakryté celé obličeje.

 • Zeman: Šátkem to začíná, burkou končí
  Zeman: Šátkem to začíná, burkou končí

  28.8.2014 19:38

  Praha – Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová se na začátku týdne zastala dvou muslimských dívek, kterým jejich škola nedovolila nosit při výuce šátky. Opatření označila za diskriminační. Podle některých politiků ale šlápla vedle. Prezident Miloš Zeman například považuje zahalování žen za jejich znevýhodnění. Nechal se slyšet, že "šátkem to začíná, burkou to končí". Zahalování žen chtějí zakázat také tepličtí zastupitelé. Vadí jim, že bohatá arabská klientela místních lázní ruší svými pikniky noční klid a neuklízí po sobě.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou

Diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka“, na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Diskuse diváků
 • Marie Kučerová 21. 11. 2014 17:25

  Chameleoni

  V ČR jsou většinou kostely spíše prázdné než plné. Při anketách, sčítání obyvatel apod se většina národ…

 • Jan Kříž 21. 11. 2014 17:01

  Rád bych poděkoval panu docentu Štampachovi za jeho názory v tomto pořadu, kterých si velice …

 • M. 21. 11. 2014 16:50

  všem konvertovaným muslimkám

  Prosím, pokud chcete šátek nosit všude, odstěhujete se tam kde je to normální. Od mala v…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2014 – L  HD
Žánr: Publicistika
Tento díl ve vysílání

Živě:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – čtvrtek 20. 11. – 20:55

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – středa 26. 11. po půlnoci – 00:40

Nejbližší díly ve vysílání

čtvrtek 13. 11.

Psychicky nemocní vrazi na svobodě

čtvrtek 20. 11.

Spor o islámské šátky ve školách a zdravotnických zařízeních

čtvrtek 27. 11.

Máte slovo s M. Jílkovou