Máte slovo s M. Jílkovou

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 5859  
Sdílet
| Poslat odkaz

Tváří v tvář problému. Minimální mzda a navýšení platů. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Na jaře letošního roku vládní koalice zveřejnila svůj úmysl zvýšit platy státních zaměstnanců od příštího roku o 3,5 %. V září se ale rozhodlo, že k navýšení dojde už od listopadu letošního roku. Přilepší si tak mimo jiné policisté hasiči nebo učitelé. Od nového roku dostanou přidáno také zdravotníci. Podle vlády jde o plnění závazku na zlepšení odměňování pracovníků ve veřejném sektoru.

Polepšit by si ale také měli zaměstnanci v soukromém sektoru, kteří pobírají minimální mzdu a to o 700,-Kč, proti původně plánovaným 500,- Kč.

To se ale nelíbí jak zaměstnavatelům, tak i opozici, která nešetří kritikou. Navíc upozorňují,že problém s černou prací se tímto nevyřeší a mnozí podnikatelé budou mít problémy takový závazek splnit. Varují, že by tato pomoc mohla vést k propouštění. Zvýší se tedy nezaměstnanost? A má vláda dostatek prostředků na splnění svých slibů? Bude minimální mzda pro řadu zaměstnavatelů likvidační a nejsou státní zaměstnanci zvýhodňováni na úkor podnikatelů a živnostníků?

Hosté: Michaela Marksová – ministryně práce a sociálních věcí, ČSSD, Jan Skopeček – člen výkonné rady a předseda regionálního sdružení ODS, Jan Rovenský – předseda Odborového svazu státních orgánů, Pavel Juříček – viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR a další.

Má být zákonem stanovena minimální mzda?

70 % 74 hl. Ano 28 % 30 hl. Ne 2 % 2 hl. Nevím Celkem 106 hlasů

Přehrát video

Více na portálu ČT24

 • Odbory doporučují vyjednat nárůst mezd o pět procent
  Odbory doporučují vyjednat nárůst mezd o pět procent

  2.10.2014 19:54

  Praha - Firmy by v příštím roce mohly svým zaměstnancům navýšit platy - odboroví předáci doporučují vyjednávat o růstu mezd o 5 %. Podle nich ekonomika oživuje a podniky přidání zvládnou. Státní zaměstnanci si polepší o 3,5 % už od letošního listopadu.

 • Vize Michaely Marksové: Za čtyři roky minimální mzda přes 11 tisíc
  Vize Michaely Marksové: Za čtyři roky minimální mzda přes 11 tisíc

  28.9.2014 13:16

  Praha – V roce 2018 by měla minimální mzda dosáhnout výše 11 200 korun. V Otázkách Václava Moravce to prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová s tím, že se ale jedná o první resortní odhad, o kterém je potřeba jednat v rámci tripartity. V současnosti dosahuje minimální mzda 8500 korun.

 • Sobotka potvrdil: Navýšení minimální mzdy bylo výměnou za podporu Jourové
  Sobotka potvrdil: Navýšení minimální mzdy bylo výměnou za podporu Jourové

  18.9.2014 17:09

  Praha – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) při dnešních interpelacích ve sněmovně potvrdil, že součástí dohody o navýšení minimální mzdy byla i podpora sociálních demokratů pro Věru Jourovou na post eurokomisařky. Sobotka to řekl v odpovědi na interpelaci předsedy ODS Petra Fialy. 

 • Minimální mzda od ledna stoupne na 9 200 korun
  Minimální mzda od ledna stoupne na 9 200 korun

  15.9.2014 17:29

  Praha - Vláda schválila zvýšení minimální mzdy. Kabinet už dříve navrhl růst o 700 korun, s tím však nesouhlasili zástupci zaměstnavatelů. A ti se ozývají i nyní. Přesto se má podle rozhodnutí vlády minimální mzda více přiblížit 40 procentům průměrné mzdy, od nového roku tak vzroste z 8 500 na 9 200 korun. 

 • Sobotka chce zvýšit minimální mzdu o 700 korun, zaměstnavatelé to odmítají
  Sobotka chce zvýšit minimální mzdu o 700 korun, zaměstnavatelé to odmítají

  4.9.2014 15:28

  Praha - Tripartita se na jednání nedohodla na růstu minimální mzdy o 700 korun od příštího roku. Zaměstnavatelé trvají na zvýšení o 500 korun, na němž se vláda s odbory a zaměstnavateli dohodla už před čtvrt rokem. Zatímco odboráři to vítají, zaměstnavatelé jsou důrazně proti. Nový návrh považují za jasné porušení minulé dohody. V rozhodování je nyní na řadě vláda. Odbory i zástupci zaměstnavatelů podpořili vládu také při vyjednávání o nových protiruských sankcích. Souhlasí s kroky kabinetu upravit unijní návrh tak, aby postihy nezasáhly české strojní exportéry.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou

Diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka“, na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Diskuse diváků
 • Evžen Jary 24. 10. 2014 18:39

  ten dementní z Opavy

  Může být rád, že má vůbec práci a min.mzdu. Nemisí říct jednu souvislou větu. Co by chtěl jako? 30k? Se…

 • LKHU 24. 10. 2014 16:01

  ,,at zakonodarci zrušej dohodu o provedení práce

  ,1.at zrušej dohodu o provedení práce..2zrušej pracovní agentury,,3,zrušej senát,4,zru…

 • w 24. 10. 2014 12:59

  Udiv.

  Se divim ze nikdo konecne nerekne kdo a co zato vsechno muze. Vsichni chodi ok…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2014 – L  HD
Žánr: Publicistika
Tento díl ve vysílání

Živě:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – čtvrtek 23. 10. – 20:55

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – středa 29. 10. po půlnoci – 00:35

Nejbližší díly ve vysílání

čtvrtek 23. 10.

Minimální mzda

čtvrtek 30. 10.

Máte slovo s M. Jílkovou