Máte slovo s M. Jílkovou

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 6712  
Sdílet
| Poslat odkaz

Tváří v tvář problému. Proč přibývá recidivistů a jsou přeplněné věznice? Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

V českých věznicích je ve výkonu trestu ročně v průměru přes 20 000 lidí. Věznice jsou přeplněné, velké procento vězňů je ve výkonu trestu opakovaně. Tato fakta svědčí o tom, že resocializační programy příliš nefungují a že opatření proti recidivě nejsou účinná. To, že se vězni do výkonu trestu vracejí, nás stojí stále více peněz. Ministerstvo spravedlnosti už v roce 2010 zavedlo možnost alternativního trestu, tzv. domácí vězení. Od tohoto institutu si slibuje značnou finanční úsporu a zmírnění recidivy. Soudci ale tohoto institutu příliš nevyužívají a tak se míjí účinkem. Situace zůstává tedy stále stejná i přes veškeré deklarované změny a sliby, které z ministerstva spravedlnosti slyšíme už pět let.

I přes to, že vězňů stále přibývá, lidé jsou přesvědčeni, že za mřížemi nejsou ti, kteří tam patří a že tresty jsou nízké. Trápí je i neúměrná délka soudních procesů.

Kdo tedy selhává? Ministerstvo, soudci nebo ti, kteří mají starost o bývalé vězně v popisu práce?

Hosté: Pavel Ondrášek – generální ředitel Vězeňské služby, Vladimír Zimmel – náměstek ministra spravedlnosti, Roman Lada – viceprezident Soudcovké unie ČR, Jiří Rak – ředitel spolku Liberty People a další.

Anketa

Jsou podle vás tresty v České republice nízké?

89 % 107 hl. Ano, jsou nízké 4 % 5 hl. Jsou vyhovující 7 % 9 hl. Jsou příliš vysoké, měly by se snížit Celkem 121 hlas

Přehrát video

Více na portálu ČT24

 • Evropský výbor proti mučení hodnotí ČR pozitivně, výtky ale má
  Evropský výbor proti mučení hodnotí ČR pozitivně, výtky ale má

  31.3.2015 18:50

  Rada Evropy zhodnotila stav českých věznic a psychiatrických léčeben. Podle zprávy Evropského výboru proti mučení si někteří vězni stěžovali na násilné zacházení, rasistické nadávky a ponižování ze strany dozorců. Výbor také tuzemským věznicím a léčebným zařízením adresuje řadu výtek. Například trvá na zrušení kastrací v případech sexuálních delikventů. Celkově ale spolupráci českých věznic hodnotí pozitivně.

 • České věznice plní recidiva, společnost totiž navrátilce přijímá jen těžko
  České věznice plní recidiva, společnost totiž navrátilce přijímá jen těžko

  7.2.2015 07:07

  Praha – Dvě třetiny lidí, které v loňském roce odsoudila tuzemská justice, patří mezi recidivisty. Podle expertů totiž dosavadní opatření proti recidivě selhávají – o lidi bez čistého trestního rejstříku není na trhu práce zájem, propuštění vězni se navíc potýkají s dluhy, které jim častokrát vznikly právě během pobytu za mřížemi.

 • Dvě největší amnestie: Oba prezidenti po Novém roce čelili kritice
  Dvě největší amnestie: Oba prezidenti po Novém roce čelili kritice

  2.1.2015 23:02

  Praha – Většina lidí, kteří se před pádem komunismu dostali do vězení, ho opustila před čtvrt stoletím. Václav Havel vyhlásil 1. ledna 1990 největší amnestii v poválečné historii Československa a České republiky. Její mimořádně velkorysý rozsah přinesl na Havlovu hlavu vlnu kritiky. Stejně dopadl i Václav Klaus, který vyhlásil amnestii před dvěma lety. Také on byl kritizován kvůli jejímu rozsahu. Vliv na zaplnění věznic přitom byl pouze dočasný. Dnes již počet lidí ve výkonu trestu přesahuje 18 700, což je zhruba stejně jako v roce 2012.

 • Věznice se opět plní, pětina amnestovaných je zpátky za katrem
  Věznice se opět plní, pětina amnestovaných je zpátky za katrem

  26.6.2014 17:08

  Praha – Zhruba každý pátý z amnestovaných vězňů z rozhodnutí bývalého prezidenta Václava Klause na Nový rok 2013 se vrátil zase zpět do vězení. Ministryně spravedlnosti Helena Válková upozornila, že českým věznicím hrozí, že do roka či dvou budou znovu přeplněné. Po poradě s předsedy soudů zmínila, že jako řešení se jeví častější ukládání alternativních trestů. Rovněž by prý pomohlo zrušení dělení věznic do čtyř typů.

 • Jak zabránit recidivě? Ministerstvo chce zavést vězeňské "polepšovny"
  Jak zabránit recidivě? Ministerstvo chce zavést vězeňské

  3.5.2014 21:32

  Praha – Ministerstvo spravedlnosti chce v roce 2015 otevřít první probační dům pro české vězně. Zde by se po propuštění z vězení měli naučit, jak se začlenit do společnosti tak, aby nedošlo k recidivě. Ze 17 tisíc českých vězňů jich totiž dnes za mřížemi sedí opakovaně víc než polovina.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou

Diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka“, na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Diskuse diváků
 • Leoš 17. 4. 2015 21:07

  Celý pořad o ničem

  Bohužel, ale připadalo mi, že diskuze k ničemu nevedla. Paní Jílková dotázaným neustále skákala do řeči, …

 • Petra 17. 4. 2015 19:59

  Král

  Ten by se tam měl vrátit jen lže a okrádá ženské.

 • 17. 4. 2015 15:55

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 56 minut – Rok výroby: 2015 – L  HD
Žánr: Publicistika
Tento díl ve vysílání

Živě:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – čtvrtek 16. 4. – 21:25

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – středa 22. 4. po půlnoci – 00:55

Nejbližší díly ve vysílání

čtvrtek 9. 4.

Máte problém najít lékaře specialistu?

čtvrtek 16. 4.

Proč přibývá recidivistů a jsou přeplněné věznice?

čtvrtek 23. 4.

Zneužívají pracovní agentury nezaměstnané?