Máte slovo s M. Jílkovou

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 5610  
Sdílet
| Poslat odkaz

Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: T. Šponar, L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Příští téma: Mají homosexuální páry adoptovat děti?

Jde o ohrožení rodiny a dětí?

Jste pro, nebo proti?

Máte slovo s Michaelou Jílkovou 4.9. 2014:

na téma: Mají homosexuální páry adoptovat děti?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o tom, zda by měli mít stejnopohlavní páry možnost osvojit si dítě. Diskutovat budou: Zdeněk Sloboda – gay, jednatel Platformy pro rovnoprávnost uznání a diverzitu (PROUD) PhDr. Václav Mertin – dětský psycholog,Tereza Mikšaníková – lesbická matka jednoleté Sáry, Michal Semín – katolický publicista, MUDr. Ilona Burdová – psychiatrička a Petr Jurčík – předseda Mladých křesťanských demokratů.

Pořad Máte slovo s Michaelou Jílkovou vysílá Česká televize vždy ve čtvrtek ve 21.45 hod na ČT1. Pořad připravují: Michaela Jílková, Lada Krenková, Kateřina Dušková a Rudolf Kudrnáček.

Otec, matka, dítě – model tradiční rodiny, který je v dnešní době spíše vzácností. Lidé se častěji rozvádějí, děti žijí s jedním rodičem, ve střídavé péči nebo do domácnosti přibude nový partner. Nad těmito modely rodin se už ani nepozastavíme, přijímáme je bez předsudků. Co když je ale novým partnerem osoba stejného pohlaví jako rodič? To, že spolu žijí lidé stejného pohlaví v registrovaném partnerství nás už nepřekvapí, ale to, zda mají mít stejná práva a povinnosti k dítěti, které „vyžení“ či „vyvdají“, nebo dokonce chtějí adoptovat dítě z dětského domova, vyvolává plamenné diskuse jak mezi politiky, tak laickou veřejností.

Skupina zákonodárců z různých stran v současné době připravuje novelu, která by umožnila registrovaným partnerům či partnerkám osvojit si dítě svého protějšku.

Mají mít homosexuální páry stejná adopční práva jako tradiční rodina?

A nebude tím ohrožen vývoj dítěte, jak tvrdí někteří odborníci?

Jak se přihlásit?

Debatovat může přijít každý, kdo má odvahu říct veřejně svůj názor.
Stačí se přihlásit na telefonním čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ceskatelevize.cz. Do e-mailu nezapomeňte uvést své jméno, telefonní číslo a téma, o kterém chcete veřejně hovořit.

Anketa

Mají homosexuální páry adoptovat děti?

5 % 39 hl. Ano 94 % 670 hl. Ne 1 % 6 hl. Nevím Celkem 715 hlasů

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Více na portálu ČT24

 • Osvojit si dítě registrovaného partnera? Sněmovna nad změnou váhá
  Osvojit si dítě registrovaného partnera? Sněmovna nad změnou váhá

  16.8.2014 20:22

  Praha - Pro to, aby gayové či lesby měli právo adoptovat dítě svého partnera, je podle červnového průzkumu CVVM 58 procent Čechů a Češek. Zákon to nyní registrovaným partnerům zakazuje. Skupina poslanců už proto připravila novelu, která by to měla změnit. Ve sněmovně se ale o návrh zřejmě ještě bude bojovat. Podle exkluzivního průzkumu, který mezi poslanci provedla Česká televize, by osvojení dítěte partnera stejného pohlaví podpořilo 76 zákonodárců, 46 ale bylo vysloveně proti. Velká část poslanců pak není rozhodnutá, ke komu se nakonec přikloní.

 • Šabatová: Děti homosexuálních párů nemají problémy s okolím
  Šabatová: Děti homosexuálních párů nemají problémy s okolím

  6.8.2014 04:46

  Praha – Zákon o registrovaném partnerství by se měl změnit tak, aby umožnil adopci dětí. České společnosti by zároveň prospěla širší diskuze o tomto tématu. V pořadu Interview ČT24 to řekla ombudsmanka Anna Šabatová. Upozornila zároveň na to, že pokud homosexuálně orientovaný jedinec požádá o adopci předtím, než vstoupí do registrovaného partnerství, bude mu umožněno být zařazen do evidence žadatelů vhodných stát se náhradním rodičem za stejných podmínek, jakým čelí všichni ostatní. Právě proto je podle ní zákaz adopce dětí homosexuálními páry diskriminační a protiústavní.

 • Šabatová: Zákon bránící homosexuálům adoptovat dítě je protiústavní
  Šabatová: Zákon bránící homosexuálům adoptovat dítě je protiústavní

  31.7.2014 16:48

  Praha - Homosexuální páry v Česku by si v budoucnu mohly osvojit dítě. Zatím tomu brání zákon - podle ombudsmanky Anny Šabatové norma gaye a lesby diskriminuje a navíc je protiústavní. Veřejná ochránkyně práv doporučila muži, který žije v registrovaném partnerství a osvojení mu úřady zamítly, aby podal správní žalobu a navrhl zrušení ustanovení, které tomu brání.

 • Vhodnost adopcí registrovanými páry rozřeší jedině praxe
  Vhodnost adopcí registrovanými páry rozřeší jedině praxe

  29.3.2014 16:30

  Praha – Adopce dětí páry stejného pohlaví přichází znovu na přetřes. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier tento měsíc uvedl, že hodlá prosazovat zrušení zákazů adopcí registrovanými páry i možnost osvojit si biologické dítě partnera. Opět se tak střetnou dva názory – jeden hovoří o právu vychovávat dítě v milujícím vztahu, druhý o podrývání tradiční rodiny nebo třeba hrozícím posměškům ze strany ostatních. Podle bývalého aktivisty Jiřího Hromady může vyřešit jedno z nejvíce kontroverzních témat pouze to, jak se osvědčí v praxi, zmínil v Interview ČT24.

 • Každé osmé registrované partnerství v Česku se rozpadá
  Každé osmé registrované partnerství v Česku se rozpadá

  7.3.2014 20:12

  Praha – Za osm let, kdy je v Česku možné uzavřít registrované partnerství, už tento krok učinilo téměř 1 800 párů. Každý osmý svazek však skončil rozvodem. Diskuse o registrovaném partnerství trvaly 14 let. V březnu 2006 je ukončila Poslanecká sněmovna, když přehlasovala veto tehdejšího prezidenta Václava Klause. O čtyři měsíce později už kráčely první páry k oltáři.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou

Diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka“, na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Diskuse

Diskuse k tomuto tématu bude otevřena při vysílání pořadu. Podívejte se na diskuse u starších témat.

Stopáž: 56 minut – Rok výroby: 2014 – L  HD
Žánr: Publicistika
Tento díl ve vysílání

Živě:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – čtvrtek 4. 9. – 21:45

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – středa 10. 9. po půlnoci – 00:35

Nejbližší díly ve vysílání

čtvrtek 4. 9.

Adopce dětí homosexuálními páry

čtvrtek 11. 9.

Ebola a očkování

čtvrtek 18. 9.

Máte slovo s M. Jílkovou