Předchozí díl | Následující díl

Máte slovo s M. Jílkovou

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 7110  
Sdílet
| Poslat odkaz

Tváří v tvář problému. Máme mít strach z agresivních psychotiků mezi námi? Připravili: M. Jílková, J. Vondráček, L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Tři tragické případy, které se odehrály za poslední měsíce a za nimiž stálo duševní onemocnění a zkratovité jednání, měly hrozivý výsledek jedenácti usmrcených lidí. Reakcí ze strany odpovědných orgánů na tyto útoky byly dílčí změny, tresty i postihy a zvedl se také zájem obyvatel o to, jak u nás systém péče o duševně nemocné funguje.

Podle posledních výzkumů má každý pátý občan naší republiky duševní potíže, přitom psychiatrickou péči zajišťuje v republice kolem 1 400 lékařů v ambulancích a nemocnicích. Navíc se objevily zprávy, že v ČR se pohybuje na 800 velmi nebezpečných psychotiků. Již několik let se hovoří o nutné reformě v systému péče o duševně nemocné, zatím, ale k žádné převratné změně nedošlo.

Máme se bát, že podobných útoků bude přibývat? Jsou psychiatričtí vrazi pachatelé, nebo spíše oběti? Měla by se pravidla pro psychiatrickou léčbu uvolňovat, nebo zpřísňovat? A nestojí za přibývajícím počtem nemocných a vyšším počtem útoků, mimo jiné, i návykové látky?

Anketa

Máte strach z agresivních psychotiků?

71 % 257 hl. ano, mám strach 21 % 78 hl. o problému vím, ale moc si ho nepřipouštím 8 % 31 hl. nic se mi nemůže stát Celkem 366 hlasů

Přehrát video

Více na portálu ČT24

 • Muž obviněný z ubodání knihovnice v Horní Bříze je ve vazbě
  Muž obviněný z ubodání knihovnice v Horní Bříze je ve vazbě

  8.6.2015 14:14

  Plzeň – Z vraždy knihovnice v Horní Bříze policie v pátek obvinila devětadvacetiletého muže. Muž je podezřelý, že 25. května ubodal k smrti v knihovně osmadvacetiletou ženu. Na návrh Krajského státního zastupitelství v Plzni poslal soud muže v sobotu do vazby.

 • Policie potrestala důstojníky za chyby při střelbě v Uherském Brodě
  Policie potrestala důstojníky za chyby při střelbě v Uherském Brodě

  14.5.2015 16:08

  Uherský Brod - Písemné napomentí a snížení platu. Tak potrestala zlínská policie dva operační důstojníky, kteří koordinovali zásah proti střelci v Uherském Brodě. Ten v únoru v tamní restauraci Družba zastřelil osm lidí a nakonec zabil i sám sebe.

 • Žena obviněná z vraždy ve žďárské škole byla nepříčetná
  Žena obviněná z vraždy ve žďárské škole byla nepříčetná

  2.3.2015 15:30

  Žďár nad Sázavou - Žena obviněná z loňské vraždy studenta a braní rukojmích ve škole ve Žďáru nad Sázavou nebyla v době spáchání činu příčetná. Vyplývá to ze závěru znaleckých posudků duševního stavu obviněné. Podle trestního zákoníku člověk jednající v nepříčetnosti nemůže být za tento čin trestně stíhán. Soud tak bude rozhodovat, jestli trestní stíhání zastaví. Obviněná zabila studenta, který šel na pomoc napadené spolužačce, a zranila další tři lidi.

 • Motivem střelce mohla být šikana, před tragédií si stěžoval televizi
  Motivem střelce mohla být šikana, před tragédií si stěžoval televizi

  24.2.2015 22:50

  Uherský Brod – Střelec, který dnes zabil osm lidí, si stěžoval na šikanu, kterou úřady údajně neřešily. Před činem se ozval médiím, konkrétně televizi Prima, po střelbě spáchal sebevraždu. Oba dva prvky označil psychopatolog Andrej Drbohlav za typické znaky masových vrahů po celém světě. Odborníci se shodují v tom, že muž nejednal v afektu - útok si naopak zřejmě dopředu připravil.

 • Válková: Soud neřešil, zda je žďárská útočnice nebezpečná
  Válková: Soud neřešil, zda je žďárská útočnice nebezpečná

  26.11.2014 13:23

  Praha - Okresní soud v Opavě, který v únoru propustil z ústavního do ambulantního léčení duševně nemocnou ženu, která později na žďárské střední škole útočila nožem, podle ministryně spravedlnosti Heleny Válkové důsledně nerespektoval trestní řád. Vůbec se prý nezabýval zásadní otázkou, zda neznamená pobyt ženy na svobodě nebezpečí. Vyplývá to z textu stížnosti pro porušení zákona, kterou dnes ministerstvo zveřejnilo na svém webu.

 • Většina školních budov je bezpečná, ostatním chce Chládek přispět
  Většina školních budov je bezpečná, ostatním chce Chládek přispět

  24.11.2014 12:55

  Praha – Většina školních budov v Česku je velmi dobře zabezpečena a ty zbylé by mohly dostat peníze na zlepšení bezpečnostních prvků. Oznámil to ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) po dokončení kontroly, kterou provedla Česká školní inspekce po tragédii ve Žďáru nad Sázavou.

 • Soudy postupují u psychiatrických pacientů různě, tvrdí Válková
  Soudy postupují u psychiatrických pacientů různě, tvrdí Válková

  6.11.2014 14:04

  Praha – Při projednávání přechodu z ústavní na ambulantní péči duševně nemocných lidí nepostupují české soudy jednotně. Oznámila to ministryně spravedlnosti Helena Válková s odvoláním na prověrku, kterou si vyžádala v souvislosti s říjnovým útokem ve žďárské škole, neboť opavský soud ženu v minulosti propustil z ústavu do ambulantního léčení. Podle ní existují soudy, které takové věci řeší důsledně, jiné zas zcela opačně. Rozdíl spočívá především v tom, že některé soudy si k posudku ošetřujících psychiatrů vyžádají ještě znalecký. Zmínila, že k těm nedůsledným patří i opavský okresní soud. Ten rozhodoval o ženě, která později útočila ve Žďáru nad Sázavou.

 • Válková zadala prověrku psychiatrických spisů, soudy prý rozhodují odlišně
  Válková zadala prověrku psychiatrických spisů, soudy prý rozhodují odlišně

  19.10.2014 17:58

  Praha – Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) podá v souvislosti se žďárským případem stížnost pro porušení zákona. Nejvyšší soud by pak měl stanovit, zda propuštění pachatelky z ochranné ústavní léčby do ambulantní bylo v pořádku, nebo si měl okresní soud vyžádat více důkazů. Ministryně také zadala prověrku, aby zjistila, jaká je v těchto případech soudní praxe – na jejím základě rozhodne o kárné žalobě.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou

Diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka“, na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Diskuse diváků
 • Hraničář 12. 7. 2015 14:17

  Již jsem to psal

  a nedostal odpověď. Jak by asi dopadl učitel či školník ve Žďáře, kdyby přiběhli a útočnici včas …

 • Karel 11. 7. 2015 10:14

  Z dnešní doby je 1/3 národa na práškách a ostatní pracují na kapitalisty typu babiše :-P…

 • Divák 25. 6. 2015 09:22

  Máme mít strach z agresivních psychotiků mezi námi?

  Když Jílková začne poulit oči, jsem rád že tam s ní nejsem.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 61 minut – Rok výroby: 2015 – HD
Žánr: Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu