Máte slovo s M. Jílkovou

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 5887  
Sdílet
| Poslat odkaz

Tváří v tvář problému. Povinná vojna pro každého? Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Česká armáda je v krizi. A to už několik let. Podle odborníků je na pokraji zhroucení – je finančně dlouhodobě podhodnocena, profesionálních vojáků je málo, technické vybavení je zastaralé, a v případě válečného konfliktu bychom se museli spolehnout zejména na pomoc našich sousedů. Zaniknutím základní vojenské služby totiž došlo k tomu, že nejsme schopni svou vlast bránit, protože nevíme jak. Profesionálních vojáků je málo, takzvaní záložáci stárnou a mladým chybí jakýkoli výcvik.

Největším kamenem úrazu jsou finance, protože od toho se odvíjí prakticky vše. Ministr obrany se proto rozhodl situaci řešit a to zaprvé novelou branného zákona a zadruhé navýšením ročních výdajů.

Ale jsou tato opatření dostačující a spasí naši armádu?

Hosté: ministr obrany Martin Stropnický, bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, poslanec KSČM Alexander Černý, europoslanec a předseda strany Svobodní Petr Mach a další

Anketa

Měla by se znovu zavést branná povinnost?

48 % 196 hl. ano 51 % 212 hl. ne 1 % 3 hl. nevím Celkem 411 hlasů

Přehrát video

Více na portálu ČT24

 • Norky půjdou za rok povinně na vojnu
  Norky půjdou za rok povinně na vojnu

  14.10.2014 18:07

  Oslo - Norský parlament schválil nezbytné zákony rozšiřující povinnou vojenskou službu i na ženy. Branná povinnost je ale v Norsku do značné míry formální záležitostí a uplatňuje se velmi mírně. Ze 60 tisíc mladých lidí, kteří jdou na základě svého věku k odvodu, se jich nakonec do armády ročně vybere pouhých 8 000. Přijati jsou v podstatě ti, kteří mají zájem a dobré výsledky fyzických a psychologických testů.

 • Specialisté do armády při povodních, záložníci na zahraniční mise
  Specialisté do armády při povodních, záložníci na zahraniční mise

  20.11.2013 19:46

  Praha - Novela branného zákona, kterou schválila vláda v demisi, umožňuje povolat do armády civilisty, i když nebude hrozit válka. Někteří specialisté by tak do armády museli narukovat třeba v případě povodní, teroristického útoku nebo třeba průmyslové havárie. "Samozřejmě nasazování specialistů a žen by bylo tou poslední možností," uklidňoval dnes lidi generálporučík Petr Pavel. Ministři odsouhlasili taky změnu v zákoně o vojácích v záloze. Budou dostávat víc peněz a nově by se mohli účastnit i zahraničních operací.

 • Zákon stanovil brannou povinnost pro muže do 50 let
  Zákon stanovil brannou povinnost pro muže do 50 let

  19.3.2010 03:17

  Praha - Předpis z dob habsburské monarchie z roku 1912 zavedl dvouletou vojenskou službu. Změnil to však nový branný zákon, který přijal 19. března 1920 československý parlament. Branná povinnost pro muže od dvaceti do padesáti let byla tehdy snížena na čtrnáct měsíců. Díky složité mezinárodní situaci v třicátých letech dvacátého století však čtrnáctiměsíční vojenská služba prakticky neexistovala. Muži zůstali na vojně o několik měsíců déle.

 • Vojenská povinnost se vyžaduje pouze při ohrožení státu
  Vojenská povinnost se vyžaduje pouze při ohrožení státu

  24.9.2009 08:49

  Praha – Poslanecká sněmovna schválila branný zákon, který zrušil povinnou vojenskou službu v českých zemích, a umožnil tak vytvoření profesionální armády. Česká armáda je na základě tohoto zákona od 1. ledna 2005 plně profesionální. Vojenská povinnost může být vyžadována pouze při ohrožení státu nebo za válečného stavu. Podle odborníků ztrácela povinná vojenská služba svůj význam už od počátku 90. let. Ani politické strany neměly proto k jejímu zrušení velké výhrady.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou

Diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka“, na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Diskuse diváků
 • lok 31. 10. 2014 17:23

  manželka macha

  co seděla v hledišti, která tam kdákala jak pominutá a skákala všem do řeči, byla zralá tak na…

 • zd 31. 10. 2014 17:21

  Pane Machu

  kdyby byla válka nebo bojová pohotovost víte proti komu bych šel? Pane Machu věřte …

 • Niniman 31. 10. 2014 16:47

  Ach ti lidé.

  To publikum bylo ultrahloupé. Například vysmátá paní skákající do řeči a poté nepochopí pádný argument. Ste…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2014 – L  HD
Žánr: Publicistika
Tento díl ve vysílání

Živě:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – čtvrtek 30. 10. – 20:55

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – středa 5. 11. po půlnoci – 00:20

Nejbližší díly ve vysílání

čtvrtek 23. 10.

Minimální mzda

čtvrtek 30. 10.

Povinná vojna pro každého?

čtvrtek 6. 11.

Jednotné přijímačky a povinná matematika u maturity