Máte slovo s M. Jílkovou

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 6440  
Sdílet
| Poslat odkaz

Tváří v tvář problému. Odebírání dětí v Česku a Norsku Připravili: M. Jílková, J. Vondráčekr, L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Příběh české matky, která již čtyři roky bojuje v Norsku o vrácení svých synů do vlastní péče, rozvířil v minulých měsících společenskou debatu o rodičovských právech, o právech dětí a dohledu státních institucí nad jejich výchovou.

Ve zprávách, které se objevily v médiích, se hovoří o velmi přísných pravidlech, kterými jsou rodiče v Norsku povinni se při výchově svých dětí řídit. Také u nás se v minulých letech vedla diskuze například o tolerování či zákazu tělesných trestů, o vhodných nebo neakceptovatelných sociálních podmínkách, ve kterých děti vyrůstají a v poslední době se objevilo také varování před rostoucím počtem týraných dětí. Norský příběh tak znovu otevřel otázky fungování systému ochrany dětí i u nás.

Je náš systém plně funkční? Nebo by si zasloužil radikální změny? Jsou práva rodičů u nás akceptována, nebo potlačována? A co práva dětí? Lze se spolehnout na pomoc ze strany příslušných institucí v případech jejich týrání? A kolik dětí je ročně odebráno kvůli nevyhovujícím sociálním podmínkám? A jaké péči se u nás dává přednost? Kdo rozhoduje, zda je nebo není péče ze strany rodičů dostačující? Hrozí, že se začne kšeftovat s výchovou dětí?

Hosté: Radka Maxová – předsedkyně Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny (ANO), Jan Bartošek – místopředseda KDU-ČSL, Jeroným Klimeš – psycholog, Libuše Kantůrková – soudkyně Okresního soudu v Kolíně, Pavel Hasenkopf – Petice pro navrácení synů paní E. Michalákové a další.

Anketa

Jsou u nás práva rodičů potlačována?

61 % 101 hl. Ano 1 % 1 hl. Spíše ano 3 % 5 hl. Nevím 12 % 20 hl. Spíše ne 23 % 39 hl. Ne Celkem 166 hlasů

Přehrát video

Více na portálu ČT24

 • Kauza odebraných dětí: Norská premiérka prý poslala jen obecnou odpověď
  Kauza odebraných dětí: Norská premiérka prý poslala jen obecnou odpověď

  20.2.2015 12:39

  Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dostal na svůj dopis s dotazy ke kauze bratrů Michalákových od šéfky norské vlády jen obecnou odpověď. Podle něj norská strana význam a citlivost případu pro Česko zatím dostatečně nevyhodnotila. Vláda chce matku a rodinu chlapců podpořit v jejich úsilí o získání dětí do péče diplomatickým tlakem. Norská ambasáda v Praze ale zareagovala upozorněním, že norská legislativa neumožňuje politické zasahování do případů péče o děti.

 • Česko nepoleví v diplomatickém tlaku na Norsko, tvrdí premiér
  Česko nepoleví v diplomatickém tlaku na Norsko, tvrdí premiér

  10.2.2015 19:00

  Praha - Premiér Bohuslav Sobotka se sešel s Evou Michalákovou, které norské úřady odebraly dva syny. Po schůzce prohlásil, že Česko nepoleví v diplomatickém tlaku na Norsko. O případu bude jednat i šéf Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí se svým norským protějškem. Sobotka také čeká odpověď na dopis, který poslal norské premiérce. Ze severu Evropy dnes naopak přišla kritika výroku prezidenta Zemana, který tamní sociální službu přirovnal k nacistickému programu Lebensborn.

 • Děti by mohla získat do péče má sestra, věří Michaláková
  Děti by mohla získat do péče má sestra, věří Michaláková

  9.2.2015 17:30

  Praha - Bratry Michalákovy, které jejich rodičům odebraly norské úřady, by mohla získat do péče jejich teta. V Praze to dnes řekla matka obou dětí Eva Michaláková. Její sestra má podle ní na svěření dětí větší šanci. Norská sociální komise by o případu měla jednat nejspíš v dubnu. Michaláková se v úterý dopoledne sejde s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Máte slovo s Michaelou Jílkovou

Diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka“, na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Diskuse diváků
 • Iva 2. 3. 2015 15:57

  Pěstouni?

  Nedělají to z lásky k dětem, ale pro peníze. Cenit se může odvaha starat se o cizí děti a co je …

 • Iva 2. 3. 2015 15:57

  Pěstouni?

  Nedělají to z lásky k dětem, ale pro peníze. Cenit se může odvaha starat se o cizí děti a co je …

 • Kačenka. 1. 3. 2015 17:06

  Šok.

  Jsem naprosto šokovaná názory pana psychologa Klimeše a paní Maxové. Kdyby jim někdo n…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 61 minut – Rok výroby: 2015 – HD
Žánr: Publicistika
Tento díl ve vysílání

Živě:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – čtvrtek 26. 2. – 21:30

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – středa 4. 3. po půlnoci – 00:55

Nejbližší díly ve vysílání

čtvrtek 19. 2.

Mají handicapované děti chodit do školy se zdravými dětmi?

čtvrtek 26. 2.

Odebírání dětí v Česku a Norsku