Dětská záchranka v akci

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 4  
Sdílet
| Poslat odkaz

První pomoc

Poskytuješ-li první pomoc, dbej v prvé řadě na vlastní bezpečnost. Nejprve vyhodnoť situaci: Nemůže na mě něco spadnout? Nemůže mě srazit auto? Nemůžu se někam zřítit? Zajisti bezpečí nejprve pro sebe, pak pomáhej statním.

Co nejdříve vytoč číslo 155, tedy rychlou záchrannou pomoc. Představ se, řekni, co se stalo a kde. Mluv klidným hlasem a čekej na pokyny operátora tísňové linky.

Jak se správně volá záchranka?
  • Vytoč 155, řekni, jak se jmenuješ, popiš, co se stalo a kde jsi – tedy adresa. Mluv pokud možno klidně. Operátor na druhé straně telefonu tě bude navádět, co máš dělat. Až do příjezdu záchranky s ním můžeš být ve spojení. Nebudeš v tom sám.
Jak se dá zjistit, že postižený dýchá?
  • Poplácej postiženého po tvářích, mluv na něj. Přilož ucho k obličeji, poslouchej, jestli dýchá, reaguje na bolestivý podnět – např. štípnutí? Chrčivé nebo lapavé dýchání? I to jsou příznaky zástavy dechu. Začni s oživováním.
Stabilizovaná poloha – jak vypadá a kdy ji použít?
  • Dneska už se říká spíš „zotavovací poloha“. Postižený leží na boku, obličej má otočený mírně k zemi. Používá se hlavně u lidí, kteří jsou při vědomí, ale potřebují se „zotavit“ – třeba po nějakém záchvatu, při bolesti – je to vhodná „úlevová“ poloha. V bezvědomí velmi opatrně a jen tam, kde je jistota kvalitního dýchání.
Stopáž: 13 minut – Rok výroby: 2009 – ST
Žánr: Pro děti a mládež | Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje