Úvod » Impact – ze zahraničí » Skryté poklady

Skryté poklady

Přidat do mého PORTu

7. 10. 2011

Skryté poklady

Pozorování z dalekohledů Evropské jižní observatoře v Chile generují obrovská množství informací. K ukládání dat slouží archivy – rozsáhlé sklepní prostory plné serverů. Odsud čerpají informace obvykle jen profesionální astronomové, kteří hledají něco konkrétního. Z mnoho terabytů syrových dat však lze vytvořit úchvatné obrázky mlhovin a galaxií. Proto vědci vyhlásili soutěž, která talentované amatérské astronomy povzbudila k využití odborných dat.

Pozorování z dalekohledů Evropské jižní observatoře v Chile generují obrovská množství informací. Tyto informace se musí bezpečně uchovat. K ukládání dat slouží obrovské archivy – rozsáhlé sklepní prostory plné serverů. Odsud čerpají informace obvykle jen profesionální astronomové, kteří hledají něco konkrétního.

Údaje pořízené na observatořích v Paranalu a La Silla jsou však přístupné i široké veřejnosti. Z mnoha terabytů syrových dat lze vytvořit úchvatné astronomické obrázky. Přeměna nezpracovaných dat na obrázky však vyžaduje nejen náročné technické dovednosti, ale i umělecké vlohy.

Kromě profesionálních astronomů a propagačního týmu Evropské jižní observatoře ale mnoho jiných lidí do rozsáhlého archivu nezavítá. Jak tedy talentované amatérské astronomy povzbudit, aby zkusili své schopnosti a odborná data využili?

Jedním za způsobů je soutěž. Výzva byla náročná: najít soubor dat v archivu, ze kterého je možné vytvořit překrásný obrázek, a pak tato data zpracovat. Jako odměnu za náročnou práci nabídli astronomové skvělou první cenu – nejen návštěvu Velmi velkého dalekohledu v Chile, ale i možnost provést na něm svá pozorování.

Soutěž byla zahájena 4. října roku 2010. Účastníci byli požádáni, aby nahráli své přihlášky do ESO Flickr Group, která byla vytvořena zvláště pro tuto soutěž. K překvapení vědců se přihlášky začaly rychle hromadit. Ke konci jich bylo už téměř sto.

Porota, ve které byli popularizátoři vědy i odborníci na zpracování obrazu, po uzavření soutěže zhodnotila množství obrázků. Někteří přihlášení dodali více než jeden obrázek, takže se porotci rozhodli vybrat deset nejlepších účastníků, nikoli jen deset nejkrásnějších obrázků.

Pozornost poroty zaujal především ruský amatérský astronom Igor Čekalin. I přes omezený přístup na internet díky svému umu i uměleckému oku vytvořil krásný obrázkem mlhoviny Messier 78. Získal za něj první cenu. V záplavě údajů tak Igor odhalil skutečný klenot. Ke zdůraznění podrobností v mlhovině použil skvělé postprodukční filtry. Barvy jsou důvtipné i přesné, takže ukazují světlo rozptýlené v mlhovině a tmavý prach, který ho částečně zakrývá.

Olivier Hainaut, předseda poroty: Podle mého názoru je to jeden z nejlepších obrázků, jaký jsme kdy pomocí dvoumetrového dalekohledu v La Silla získali.

Talentovaní amatérští astronomové zabodovali …

Šárka Speváková

Vstoupit do diskuse

komentářů: 0

Zajímavé odkazy

Nejsledovanější