Úvod » Biologie » Na vesmírném výzkumu proteinů se bude podílet i ČR

Na vesmírném výzkumu proteinů se bude podílet i ČR

Přidat do mého PORTu

10. 4. 2007

Fotografie

Čeští vědci budou posílat bílkoviny do vesmíru. Brněnská firma Enantis a týmy z Masarykovy a Jihočeské univerzity se podílejí na španělském projektu, který má pomoci určit strukturu a funkci některých proteinů, což je důležité pro výrobu léků nebo modernizaci biosenzorů. Vědci chtějí proteiny ve speciálním stroji vyslat do vesmíru, kde mohou být lepší podmínky k jejich krystalizaci.

Proteinů jsou statisíce druhů. Přesná struktura je známa asi u 42 000 z nich. Ve španělském projektu Foton M3 je zařazeno zhruba 40 druhů, čeští vědci mají na starosti dva - membránovou a bakteriální dehalogenázu. Brněnský tým je připravuje a jihočeský Ústav fyzikální biologie potom dál zpracovává.

"Než přijdete na správné podmínky, které vykrystalizování každého druhu umožní, trvá to velice dlouho. Jsou to tisíce experimentů," uvedla Ivana Kutá Smatanová z univerzity v Českých Budějovicích. Doplnila, že každá z bílkovin je citlivá na něco jiného. Některé krystalizují na světle, jiné vyžadují speciální teplotu. Životnost krystalů je ale hodně malá, většinou se během měření zničí, poznamenala.

ihned.cz

Vstoupit do diskuse

komentářů: 0

Nejsledovanější