Spojení s vědou ze všech stran. Připravili Š. Speváková a V. Kunz

Obsah dílu

Přehrát vše

Původní cyklus České televize pro všechny, kteří neváhají žasnout i poučit se. Strhující průhledy do prostředí české i světové vědy. Týdeník založený na dobrodružství poznávání, prozrazující tajemství našeho světa. Neváhá proniknout do miniaturního světa droboučkých organizmů a nanočástic, nahlédnout do laboratoří, kde pomáhají zachraňovat životy, zavítat k planetám i galaxiím. Port představuje úsilí poznávat a ochraňovat přírodu i posouvat možnosti dalších oborů důležitých pro rozvoj lidské společnosti. Součástí pořadu jsou i Michaelovy experimenty, ve kterých britský vědec Dr. Michael Londesborough díky svým znalostem i šarmu dokáže poutavým způsobem přiblížit svět fyziky i chemie, a to obvykle pomocí látek, které můžete běžně koupit v obchodě a uchováváte je ve své kuchyni nebo koupelně.

ElektrotechnikaKameraSystém vícestupňové stabilizaceTéma

Případ kamerové hlavice

V tomto vydání populárně vědeckého magazínu „Port“ se vydáme pronásledovat zloděje mimořádné chemické látky. Pomůže k dopadení průmyslových špionů nový kamerový systém? Na Elektrotechnické fakultě ČVUT skupinka mladých vědců vyvinula systém zvaný SVÍCE, ve zkratce „systém vícestupňové stabilizace“. Jde o inerciální stabilizaci, kdy kamery drží směr pohledu, přestože jejich nosič, třeba bezpilotní letoun, se kymácí. Tento nový systém je postaven na unikátním konstrukčním uspořádání, kdy kombinuje jak klasický Newtonův pohybový zákon, tak i moderní přístupy z počítačového řízení. Tento systém umožní rychle najít lidi ztracené v pustině, umožní rovněž odhalit a dopadnout původce stále častějších přestupků na našich silnicích. Michael také ukáže, jak si vlastní „steadicam“ postavit doma v garáži.

» Číst více

Chat

Zdeněk Hurák studoval avioniku a výzbroj letadel na Vojenské akademii v Brně a poté získal doktorát z oboru Řídicí technika a robotika na FEL ČVUT v Praze. Několik měsíců strávil na Iowa State University v Ames v USA v rámci stipendia firmy Boeing a po dokončení doktorátu pobýval téměř rok na Technische Universiteit Eindhoven v Nizozemsku. Dnes pracuje jako odborný asistent na Katedře řídicí techniky na FEL ČVUT v Praze. Specializuje se na algoritmy pro optimální a robustní řízení, vede vlastní výzkumnou skupinu Pokročilé algoritmy pro řízení a komunikace a spolu s jejími členy pracuje na akademických i průmyslových výzkumných projektech.

Martin Řezáč s vyznamenáním vystudoval obor Kybernetika a měření na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze, v současné době dokončuje doktorské studium na Katedře řídicí techniky pod vedením Zdeňka Huráka. Ve své odborné práci se zaměřuje na algoritmy pro inerciální odhadování a stabilizaci optické osy kamerového systému ve spojení s vizuální zpětnou vazbou. Je jedním ze dvou hlavních vývojářů celého počítačem řízeného systému inerciální stabilizace (druhým je Ing. Jaroslav Žoha). Výsledky jeho práce nejsou pouze bezprostředně použité na skutečném a v praxi testovaném systému, ale jsou rovněž publikovány v prestižním zahraničním časopise IEEE Transactions on Control Systems Technology.

V pátek 17. února 2012