Záznam slavnostního koncertu ke 110 letům trvání našeho prvního symfonického orchestru z pražského Rudolfina. B. Smetana: Prodaná nevěsta – Předehra, Polka, Furiant a Skočná. E. Zámečník: Concerto giocoso, A. Dvořák: Symfonie č.5 F dur, op. 76. Diriguje Z. Mácal. Večerem provází J. Novotná.
Režie T. Šimerda.

V době natočení pořadu v roce 2006 měla Česká filharmonie za sebou mimořádný umělecký rok. Více než 70 dní na cestách orchestr přivedlo k úspěšným vystoupením na různých koncích světa - do newyorské Carnegie Hall, na PROMS do londýnské Royal Albert Hall, do vídeňského Musikvereinu, tokijské Suntory Hall, Barcelony a dalších španělských měst, premiérově na Tchajwan a v roli rezidenčního orchestru na prestižní Schleswig-Holstein Musik Festival v severním Německu. O to intenzivnější byly pak návraty ke koncertům doma v proslulém pražském Rudolfinu. Byl to rok, kdy německý Frankfurter Allgemeine Zeitung psal v superlativech o znovuzrození českého zvuku orchestru, byl to rok pod taktovkou šéfdirigenta Zdeňka Mácala, byl to jubilejní rok českých skladatelských velikánů Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka. Jeden umělecký rok končí a začíná další - sezona s pečetí - České filharmonii bude 110 let.

Vůbec první koncert České filharmonie se uskutečnil 4. ledna 1896 v Rudolfinu, dirigoval jej Antonín Dvořák. Než převzal v roce 1919 šéfdirigentskou taktovku první významný dirigent mezinárodního formátu Václav Talich, stáli v čele orchestru Ludvík Čelanský a Vilém Zemánek, epizodně také Oskar Nedbal. Na Talichovu osobnost navázali další vynikající dirigenti: Rafael Kubelík (1942-1948), Karel Ančerl (1950-1968) a Václav Neumann (1968-1990). V devadesátých letech se na šéfdirigentských postech vystřídali Jiří Bělohlávek, Gerd Albrecht a Vladimir Ashkenazy, který stál v čele orchestru do konce sezony 2002/2003. V pořadí desátým šéfdirigentem České filharmonie se od sezony 2003/2004 stal Zdeněk Mácal.

Koncertní sezona 2005-2006 probíhala ve znamení jubilea orchestru. Kromě abonentních koncertů a dalších programů pod taktovkou svého šéfdirigenta s filharmonií v Praze hostovala řada renomovaných osobností mezinárodní a domácí hudební scény, mezi nimi dirigenti sir Colin Davis, Charles Dutoit, Peter Schreier, Robert Spano, Jiří Bělohlávek, Manfred Honeck, Ondřej Kukal, Ken-ičiro Kobajaši, Jiří Kout, Helmuth Rilling, a sólisté Benjamin Schmid, Peter Jablonski, Jane Eaglen, Sharon Kam, Christian Tetzlaff a jiní, jako dirigent a sólista v jedné osobě pak Shlomo Mintz. V lákavé programové nabídce se kromě kmenového repertoáru objevila díla, která již orchestr dlouho nehrál, např. Stravinského Svěcení jara, Havelkova Pěna, Bachovo Vánoční oratorium, Hindemithova Symfonie Malíř Mathis a česká premiéra Hudby pro klavír levou rukou téhož autora, Honeggerova "Liturgická" Symfonie č. 3 a jiné. Ve světové premiéře zaznělo pět děl na objednávku orchestru a k jeho jubileu napsaných děl od Otmara Máchy, Evžena Zámečníka, Slavomíra Hořínky, Hanuše Bartoně a Ivana Kurze. Slavnostním koncertem ve Stavovském divadle uctila Česká filharmonie i další významné jubileum této koncertní sezony, 250. výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta, který právě ve Stavovském divadle řídil premiéru svého Dona Giovanniho.

Pro Českou filharmonii je již od dob Ančerlových typická bohatá zájezdová činnost na všech kontinentech.

Koncertem s názvem Den České filharmonie, který se uskutečnil 4. ledna 2006 v pražském Rudolfinu, připomíná orchestr 110 let od svého založení.

Napište nám