Thajsko není jen báječná dovolená. V horách tam žijí lidé v nejnuznějších podmínkách a jejich kultura je násilně likvidována. Šokující příběh amerického bojovníka za jejich práva, který tam poznal nejen utrpení, ale i ženu svého života. Thajsko, Laos i USA v dokumentu T. Ryšky a J. Bělohlavého.
Režie a scénář: Jan Bělohlavý.

Thajsko není jen báječné místo k dovolené. Je to také země, ve které se likvidují původní obyvatelé horských kmenů Akha - ti žijí v nejnuznějších podmínkách, jsou vykořisťováni kolonizátory i misionáři, nemají ani na základní ošetření a potraviny, slouží jen jako kulisy ve skanzenech pro turisty. Američan - bojovník za lidská práva M. McDaniel - se rozhodl svůj život kmenům Akha zasvětit. Založil v USA Akha Foundation, snaží se do celého světa vykřičet pravdu o likvidaci nevinných lidí. Několik let jezdil do Thajska i Laosu, vozil léky, naučil se jejich řeč, snažil se pomáhat. Zároveň poukazoval na příkoří, které se původním obyvatelům děje. Začal tím být nepohodlný a byl ze země vyhoštěn. Mezitím si tam však stačil najít ženu, dnes s ní má již čtyři děti.

Několik měsíců se za svou ženou nesměl ani podívat a tak se rozhodl pro riskantní krok - únos přes řeku Mekong - ten proběhl za přímé účasti televizního štábu. Útěk se zdařil, po dalším dlouhém čekání na víza se nakonec oba i s rodinou dostali do USA. Tady pokračuje nešťastná anabáze M. McDaniela - dočkal se sice slyšení ve své věci přímo před Valným shromážděním OSN, jinak je jeho boj ale stále marný. Ani jeho rodina není v Americe šťastná, jeho žena si na tuto civilizaci nikdy nezvykla, on sám má starosti s uživením početné rodiny. Otáčí se tedy trochu v bludném kruhu. Nyní se chystá na koni či v autobuse objet celé státy, bude to však pro něj i horské kmeny Akha nějaké řešení?

Sběrný dokument J. Bělohlavého a T. Ryšky vznikal několik let, postupně mapoval osudy McDanielovy rodiny i horských kmenů. Natáčel se několikrát v Thajsku, Laosu i USA.

Napište nám