iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
16. 6. 2012
12:00 na ČT2

1 2 3 4 5

1 hlas
1894
zhlédnutí

Kultura.cz

Muzeum loutek ve Štramberku — Dny nové opery Ostrava — Radim Zapletal a jeho tým — Restaurátor René Tikal — Cínové vilkumy — Kritická židle Romany Rosové

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Muzeum loutek ve Štramberku

  1:58 do playlistu

  Muzeum loutek ve Štramberku
  Městečko Štramberk má nové lákadlo. Kromě zříceniny hradu s válcovou věží zvanou Trúba, sladké pochoutky „Štramberské uši“, jeskyně Šipky a Muzea Zdenka Buriana přibylo Štramberku muzeum nové – a to Muzeum loutek. Zajímavostí je, že objekty do něj zapůjčil sám pan Milan Knížák. Ne každý totiž ví, že právě on je u nás jeden z největších sběratelů loutek. Jeho sbírka zahrnuje okolo neuvěřitelných 2000 exponátů. Také jako jeden z prvních u nás sestavil a publikoval Encyklopedii výtvarníků loutkařského umění, od minulosti až do roku 1950.

 • Rozhovor: S Petrem Kotíkem o festivalu Dny nové opery Ostrava

  7:55 do playlistu

  Rozhovor: S Petrem Kotíkem o festivalu Dny nové opery Ostrava
  Ostrava bude mít operní festival. Ovšem z jeviště zdejších divadelních scén nebude znít žádná operní klasika, ale například hudba Američana Johna Cage, Itala Salvatore Scarriniho a Čecha Františka Chaloupky. Jde totiž o festival Dny nové opery, který společně připravilo Národní divadlo moravskoslezské a Ostravské centrum nové hudby. Festival má rozvíjet novou operu a dávat prostor pro tvorbu současných operních děl. V roli operního orchestru se představí Ostravská banda. Dramaturgii festivalu sestavil dirigent Petr Kotík.

 • Buďte v obraze: Radim Zapletal a jeho tým

  12:53 do playlistu

  Buďte v obraze: Radim Zapletal a jeho tým
  První repliku jedné z Kolumbových lodí postavili k pětistému výročí objevení Ameriky. O několik let později už stavěli repliky lodí pro zahraniční štáby, které točily velkofilmy na Barrandově. Výtvarník Radim Zapletal a jeho tým už mají za sebou gondoly pro film Liga výjimečných, čluny pro film Mlhy Avalonu a největší loď - vikingský drakar pro film Tristan a Isolda. Ostatně drakary už byly čtyři a na tom pátém pracují právě teď. Čtrnáct a půl metru dlouhá loď je opět zakázka pro jednu velkou filmovou společnost. Kdo si stavbu drakaru objednal a v jakém filmu nebo seriálu bude hrát, její tvůrci prozradit nesmí.

 • Restaurátor René Tikal

  15:03 do playlistu

  Restaurátor René Tikal
  Pod rukama mu prošlo už mnoho svatých. Dalo by se říct, že je dává znovu dohromady. Lepí jim zpátky uražené prsty a nosy a spravuje je tak, aby vydrželi v celé své kráse další desítky let. Restaurátor René Tikal pracuje na barokních sochách nejčastěji na Moravě, v okolí Olomouce. Třeba na náměstí v Uničově obnovoval několik let Mariánský sloup. Sám o sobě říká, že je spíše dělníkem. Teď jeho léčebnou kůru potřebuje Jan Nepomucký na Svatém Kopečku.

 • Kritická židle Romany Rosové

  21:04 do playlistu

  Kritická židle Romany Rosové
  V našich městech často vznikají iniciativy na záchranu architektonicky a historicky památných staveb, které i když nejsou kulturními památkami, tak doplňují a spoluvytvářejí obraz města lépe než unifikované novostavby. Neustále však přibývají nové supermarkety a obchodní centra, moderně nazývané nákupní galerie… Naopak v Opavě mne v poslední době potěšilo, že se po letech dočkala opravy historická výstavní budova Slezského muzea. Neproběhla jen rekonstrukce, která zpřístupní dosud nevyužívané prostory, ale hlavně byla vytvořena nová expozice, kterou si naše nejstarší muzeum zaslouží.

 • Uloženo v depozitu: Cínové vilkumy tkalcovských tovaryšů z Bruntálu

  23:31 do playlistu

  Uloženo v depozitu: Cínové vilkumy tkalcovských tovaryšů z Bruntálu
  Vilkum je číše válcovitého tvaru, často má slavnostní charakter. Tyhle vilkumy náležely tovaryšskému bratrstvu cechu bruntálských tkalců. Některá jména na nich patří tzv. starším tovaryšům, kteří stáli v čele bratrstev sdružujících všechny tovaryše daného cechu. Vilkumy se používaly k obřadnímu přípitku na přivítanou, ať už při zahájení schůzí nebo při vítání vandrovního tovaryše ve městě…

Přehrát vše

Související