iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
27. 10. 2014
21:30 na ČT1

1 2 3 4 5

6 hlasů
5582
zhlédnutí

Reportéři ČT

Zamořené okolí skládky — Nekulturní boj o kulturu — Beduín z Rychtářova

37 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Zamořené okolí skládky

  0:55 do playlistu

  Zamořené okolí skládky
  Zamořená půda, voda plná škodlivin, i nebezpečného uranu se asi před dvěma lety objevily u Vysočan na Severu Čech. Jako zdroj znečištění se nabízela obří skládka popela elektrárny ČEZu . Jenže důkazy chyběly. Navzdory tvrzení ČEZu, že je skládka zabezpečená, řádně kontrolovaná a znečištění okolí nehrozí, se tamnímu farmáři podařilo prokázat, že opak je pravdou. Kontaminovaná voda z úložiště popela se dostává dokonce až do vodovodních kohoutků s pitnou vodou. Natáčela Andrea Máslová.

 • Nekulturní boj o kulturu

  14:27 do playlistu

  Nekulturní boj o kulturu
  Pod palbou ostré kritiky se v posledních dnech ocitlo vedení Českého rozhlasu. Od předních českých umělců padají slova jako kulturní barbarství či dokonce zločin. Bojují totiž za záchranu Dismanova rozhlasového dětského souboru, který funguje v rámci Českého rozhlasu už 80. a dnes je jeho budoucnost nejasná. Vedení rozhlasu totiž před pár dny oznámilo organizační změny, které podle umělců znamenají pro slavný soubor faktický zánik. Případ sleduje Aneta Snopová.

 • Beduín z Rychtářova

  26:04 do playlistu

  Beduín z Rychtářova
  Zítra si připomínáme vznik samostatného Československa. Zasloužil se o něj, jak víme, Tomáš Garique Masaryk a také legionáři. Vzniku samostatného státu ale předcházela i tzv. Sixtova aféra, v níž byly prozrazeny tajné plány rakousko-uherského císaře Karla prvního na uzavření míru s tehdy nepřátelskou Francií. Skandál byl jednou z příčin, která vedla k definitivnímu rozpadu Habsburské říše. Pro nás Čechy je zajímavé, že v pozadí tajné mírové diplomacie se pohyboval i moravský dobrodruh a spisovatel Alois Musil. Jako přítel habsburského císařského páru byl u všeho podstatného. Více v reportáži Davida Vondráčka.

Přehrát vše

Související