iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
26. 6. 2016
13:15 na ČT2

1 2 3 4 5

1 hlas
1282
zhlédnutí

Křesťanský magazín

Ostatky sv. Jana Nepomuckého ve Staré Bělé — Festival duchovní hudby k poctě P. Olejníka — Kostel Povýšení sv. Kříže ve Staré Vsi — Výtvarník Jakub Špaňhel — Denní stacionář Mraveneček

26 min | další Náboženské »

upozorňovat

do playlistu

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Ostatky sv. Jana Nepomuckého ve Staré Bělé

  1:59 do playlistu

  Ostatky sv. Jana Nepomuckého ve Staré Bělé
  Na třicet farníků z Ostravy-Staré Bělé se vydalo do Prahy pro ostatky svatého Jana Nepomuckého, patrona jejich kostela. Cestovatelé vyrazili vlakem do hlavního města, kde je čekala výjimečná a neobvyklá pouť. V kostele svatého Jana Nepomuckého ve Staré Bělé pak místní farář vystavil ostatky v den vyhlášené starobělské pouti. Časem se relikviář dočká umístění v novém oltáři, ale už teď slouží relikvie patrona místním farníkům k prohloubení víry podle vzoru jejich patrona a českého národního světce.

 • Festival duchovní hudby k poctě P. Olejníka
 • Kostel Povýšení sv. Kříže ve Staré Vsi

  10:33 do playlistu

  Kostel Povýšení sv. Kříže ve Staré Vsi
  Jeden z nejstarších dřevěných kostelů Těšínského Slezska, kostel Povýšení svatého Kříže ve Staré Vsi, jsme navštívili v souvislosti se svátkem Božího těla, kdy ke starému kostelíku putují procesí i ze vzdálených míst Česka i Polska. Kostel byl postaven roku 1522, i když se ví, že první svatyně ve vsi stála již v roce 1326, protože tamější farnost platila desátek. Dokument nalezený v gotické ampulce udává další zprávu o vysvěcení kostela v roce 1530.

 • Výtvarník Jakub Špaňhel

  15:09 do playlistu

  Výtvarník Jakub Špaňhel
  Když máme štěstí a vejdeme do chrámu ve chvíli, kdy jeho okny prostupují sluneční paprsky, můžeme obdivovat krásu barevných skleněných vitráží. Ty věřícím většinou připomínají významné světce nebo výjevy z Bible. Vitráže ovšem nejsou jen pozůstatkem dob minulých. Také dnes se najdou lidé, kteří se jejich tvorbou zabývají. Patří k nim třeba akademický malíř Jakub Špaňhel, jehož vitráže jsou k vidění např. v kostele svatého Ducha v Ostravě-Zábřehu.

 • Soutěž
 • Denní stacionář Mraveneček

  20:29 do playlistu

  Denní stacionář Mraveneček
  Středisko Charity Opava poskytuje ambulantní služby dětem a mladým lidem s těžkým tělesným a mentálním postižením z Opavy a okolí. Posláním stacionáře je pomáhat těmto lidem dosáhnout co nejvyšší soběstačnosti a současně jim umožnit smysluplně trávit volný čas v kolektivu vrstevníků. Mraveneček funguje na Opavsku přes patnáct let a působit začal z podnětu rodičů. Že má z fungování stacionáře prospěch celá rodina, potvrzují v reportáži maminky hendikepovaných dětí.

Přehrát vše