Všechna vysílání pořadu celém TV programu
Milénium
Jak se zdokonaluje jedno z nejdůležitějších vyšetření v prevenci i léčbě rakoviny tlustého střeva - koloskopie? Čím je v diagnostice a léčbě účinnější a k pacientovi šetrnější?
PřehrátMilénium
Novou sloučeninu, která dokáže vázat některé látky v roztocích a přepravit je jinam, objevili vědci z brněnské Masarykovy univerzity. Vynález s exotickým názvem bambusuril má pomoci nejen v medicíně.
PřehrátMilénium
Několik významných novinek zaznělo začátkem června na nejvetší světové onkologické konferenci v Chicagu. Sjelo se tam víc nez 30 tisíc onkologů z celého světa. Jak se mění léčba pacientů s rakovinou?
PřehrátMilénium
Unikátní zákrok provedl jako první v republice Masarykův onkologický ústav v Brně? Lékaři odstranili pacientovi metastázu v játrech pomocí stereotaktické radioterapie X-nožem. V 11:35 na ČT24
PřehrátMilénium
Je možné sklízet úrodu v zimě, kdy rostliny nemůže opylovat hmyz? Biochemik Jiří Friml tvrdí, že ano. Stačí využít auxinu - klíčového růstového hormonu rostlin.
PřehrátMilénium
Jak se bude měnit Slunce a jeho vliv na naše klima? Země má zažít vesmírnou bouři v důsledku rekordní sluneční aktivity. Vědci předpokládají, ze přijde zhruba za 3 roky a má mít devastující účinky.
PřehrátMilénium
Do Prahy se sjeli specialisté na cévní neurochirurgii z 20 zemí světa. Na prestižním kongresu probírají nejmodernější postupy cévní neurochirurgie. Jaké jsou nové metody tohoto oboru?
PřehrátMilénium
Vědci v Americe našli nadějný lék na rakovinu kůže? konkrétně na melanom, tedy nejnebezpečnější formu této nemoci. Nová látka podle expertů významně prodlužuje život nemocných. Milénium v 11:35.
PřehrátMilénium
Zelené Grónsko a místo tichomořských ostrovů širé moře - i tak může jednou vypadat mapa světa. Jak změní globus tání ledovců? A jaké to bude mít dopady? Odpoví Milénium.
PřehrátMilénium
Objev nových planetek ve vesmíru a získávání vzorku z jejich povrchu - to patří mezi důležité body ve zkoumání kosmu. Jednu z dalších kapitol teď možná napíše japonská sonda Hayabusa.
PřehrátMilénium
Mezinárodní projekt For Women in Science nabízí mladým vědkyním stipendium pro mezikulturní spolupráci ve vědeckém výzkumu. 3 letošní vítězky přivítáme v pondělním Miléniu. Dívejte se v 11:35
PřehrátMilénium
Jedním z medicínských oborů budoucnosti je epigenetika. Vymizí díky ní dědičné choroby? Je možné uniknout z genetické předurčenosti? Odpoví Milenium v 11:35 na ČT24.
PřehrátMilénium
Živočišné a rostlinné druhy mizí tempem, které bere dech. Nic na tom nemění fakt, ze každý rok vědci objeví nové a nové druhy. Vymření teď akutně hrozí pětině ještěrek a na řadě jsou také včely.
PřehrátMilénium
Vysoké učení technické v Brně představuje nový prototyp elektromobilu - Superbel. Tým vývojářů zároveň připravuje rychlou nabíječku, která bude schopná auto za 30 minut téměř zcela nabít.
PřehrátMilénium
Čínská věda se blýskla zvláštním objevem. Cigaretové nedopalky mohou uchránit ocelové potrubí před zreznutím. Technologie zpracování zbytků cigaret je prý navíc i ekonomicky soběstačná.
PřehrátMilénium
Vědci objevili nový materiál - Kapalné sklo obohacené nanočásticemi. Umožní nanášení velmi tenkých vrstev na předměty různého druhu. Ochrání je tak před mnoha nepříznivými vlivy z okolního prostředí.
PřehrátMilénium
Americkým vědcům se podařilo vytvořit první živou syntetickou buňku. Co může tento objev lidstvu přinést, jaké jsou hrozby a možnosti jeho zneužití? Sledujte Milénium v 11:35.
Přehrát