Obyvatelé městečka Podkrkavice získávají darem z Tibetu kouzelný zvon, začíná načekaná proměna lidských charakterů. Loutkový animovaný film. Výtvarník Martin Velíšek.
Režie Aurel Klimt

Obyvatelé městečka Podkrkavice získají darem z Tibetu kouzelný zvon, který v nich probouzí svou harmonií dobrosrdečnost. Na zvon dostane zálusk ředitel cirkusu projíždějícího údolím. Pokus ukrást zvon se mu však nezdaří a při útěku navíc zapomene v městečku jednoho středně velkého slona. Během toho, kdy obyvatelé oslavují nový přírůstek jim však zvon ukradnou vojáci, přetaví ho na dělo a zmizí s ním kamsi na východ. Slon se svou kamarádkou malou Zuzankou se vydá zvon hledat. Naleznou jej až v Číně v podobě děla připraveného k boji. Kouzelný tón výstřelu z „kouzelného děla“ však bitvu ukončí ještě dřív, než začne a zatímco obě armády v přátelském obětí zpívají píseň míru, Zuzanka se slonem a dělem utíkají domů. Přetaví dělo zpět na zvon a vrátí na původní místo v kostele na skále Krkavici. Z vděčnosti všech obyvatel městečka jsou poté za svůj odvážný čin náležitě vyznamenáni…

Jedná se o pohádku pro diváky od 5 do 105 let, odvyprávěnou, pro Klimtovi filmy typickým, svižným a humorným způsobem. Po dvaceti letech opět oživená technologie poloplastické (reliéfní) loutky plně odpovídá svými možnostmi zachování výtvarné hodnoty a zkratky stylu Martina Velíška, který film výtvgarně zušlechtil. Dílo je taktéž významným způsobem dotvářeno výbornou hudbou Miroslava Wanka (Už jsme doma + C&K vocal) a komentářem čteným Júliusem Satinským. Film byl vyroben v koprodukci FAMU (katedry animované tvroby), České televize (tvůrčí skupiny Čestmíra Kopeckého) a Krátkého filmu Praha (Studia Jiřího Trnky). Kamera Zdeněk Pospíšil. Námět, scénář, střih, režie Aurel Klimt.

Režie Aurel Klimt

Napište nám