Portrét významného českého houslového virtuosa k jeho dnešním nedožitým 90. narozeninám.
Scénář a režie T. Šimerda.

Český houslista Josef Suk, který se narodil 8. srpna 1929 v Praze, byl synem inženýra Josefa Suka, majitele cukrovaru a amatérského houslisty, a Marie Sukové, rozené Vlkové.

Hudební dokument režiséra Tomáše Šimerdy zachycuje autentické výpovědi Mistra Suka, který připomíná i rodinné zázemí své rodiny, dědečka Josefa Suka i pradědečka Antonína Dvořáka. Sleduje také Mistrovu kariéru od jejích počátků k jejím vrcholům a největším úspěchům až do roku 1996, kdy například neváhal propůjčit své jméno ke spolupráci s umělci z oblasti lehčí múzy. Dokument však není jen vzpomínáním, ale zachycuje i tehdejší vynikající interpretační výkony našeho legendárního houslisty Josefa Suka.

Jeho hra se vyznačovala nádherným, plným, sytým tónem, křišťálově čistou intonací a stylovou interpretací. Suk byl jedním z nejlepších světových interpretů Bacha, Mozarta a Beethovena. Jeho nahrávky Dvořákova koncertu jsou vzorové. V roce 1961 byl jmenován sólistou České filharmonie a absolvoval s ní mnoho zahraničních turné a řadu recitálů v jejích komorních cyklech. Spolupracoval s nejlepšími světovými orchestry, dirigenty a interprety.

Zemřel 7. července 2011 a je pochován v Praze na Vyšehradském hřbitově v rodinné hrobce

Napište nám