Legendární český muzikál skladatele K. Svobody, který by se dnešního dne dožil 80 let. Ve Velkém sále Kongresového centra v Praze hrají a zpívají: D. Hůlka, L. Bílá, J. Korn, L. Machálková, P. Vítek a další. Divadelní režie J. Bednárik. Kamera M. Dostál. Televizní režie V. Seidl

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Český skladatel filmové, televizní, populární a muzikálové hudby Karel Svoboda (1938–2007), jehož nedožité osmdesátiny si dnes připomínáme, spolupracoval na oblíbeném muzikálu Dracula s Richardem Hesem a textařem Zdeňkem Borovcem. V titulní roli se ve Velkém sále Kongresového centra v Praze představil Daniel Hůlka. Muzikál vznikl na námět románu Drákula irského spisovatele a divadelního kritika Abrahama „Bram“ Stokera. Děj se odehrává ve středověku, 19. století a v neurčité blízké budoucnosti. Na počátku Draculovo vojsko drancuje kraj, lidé hledají spásu v klášteře, kam posléze vtrhne i Dracula. Kněz se snaží zabránit rabování, ale když v jeho náručí umírá potulný mnich, vyřkne nad Draculou kletbu a odsoudí jej k věčnému životu a touze po krvi.

Od dětství se budoucí celoevropsky proslulý skladatel Karel Svoboda učil hře na klavír, vystudoval střední školu a začal studium stomatologie na Fakultě všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Později se živil jako velice úspěšný hudební tvůrce.

V roce 1963 založil bigbeatovou skupinu Mefisto, která účinkovala nejdříve v Laterně magice a od prosince 1965 měla stálé angažmá v divadle Rokoko, kde Karel Svoboda dostal příležitost skládat pro novou generaci zpěváků v čele s Václavem Neckářem, Martou Kubišovou nebo Helenou Vondráčkovou. Skladatel často spolupracoval i se svým bratrem Jiřím Svobodou, především při tvorbě hudby k filmům a televizním inscenacím.

Zahynul tragicky 28. ledna 2007, kdy byl nalezen zastřelený na zahradě své vily v Jevanech. Je pochován na hřbitově u kostela sv. Jiří v Aldašíně, východně od Jevan.

Karel Svoboda
hudebník, zpěvák

Karel Svoboda

* 19. 12. 1938

† 28. 1. 2007


Stopáž133 minut
Rok výroby 1996
 4:3
ŽánrHudba