Dívka z dobré rodiny miluje chemii a svým „lektvarem pravdy“ pořádně zamíchá osudy svých blízkých i svým. Klára Issová v titulní roli třídílné komedie z 19. století spisovatelky Hermíny Frankové, která v těchto dnech slaví významné životní jubileum (1996). Dále hrají: D. Kolářová, O. Navrátil, S. Postlerová, P. Štěpánek, B. Bohdanová, A. Rašilov, L. Vaculík, J. Přeučil, V. Gajerová a další. Kamera M. Horák. Režie A. Procházková

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Emilie (K. Issová) přijíždí do Prahy, aby zde studovala na prvním dívčím gymnáziu Minerva. Společně se svou tetou Violou (S. Postlerová) bydlí v podnájmu u svého záletného příbuzného von Proscheka (J. Přeučil) a jeho manželky Berty (V. Gajerová). Emilie je šokována, když dostane na chemii Václava Moučku (L. Vaculík). Kvůli svému „lektvaru pravdy“ se vypraví za profesorem Slavíkem (P. Štěpánek) na vysokou školu, ovšem v přestrojení za mladého muže, neboť ženy studovat vysokou školu nesmějí. Lékárník (O. Navrátil) s manželkou (D. Kolářová) tajně navštíví Prahu a odhalí dceřin převlek. Přísná matka chce studium své dcery na Minervě ukončit, ale nakonec si to pod vlivem hraběnky Moewenbergerové (B. Bohdanová) rozmyslí. Do Emilie se zamiluje hraběnčin syn Ferdinand (A. Rašilov), žárlí na Moučku a Emilie mu nedokáže vyznat lásku. Protože však už je lahvička s bylinným odvarem prázdná, nezbývá jí nic jiného nežli jednat na vlastní pěst, a tentokrát říct pravdu sama za sebe.

Komediální seriál Lékárníkových holka natočila režisérka A. Procházková podle scénáře spisovatelky a scenáristky Hermíny Frankové (televizní série Ohnivé ženy nebo spolupráce na filmu Dívka na koštěti), která v těchto dnech slaví významné životní jubileum (*6. 7. 1928).

Hermína Franková
prozaička, dramatička, scenáristka

Hermína Franková

* 6. 7. 1928


Stopáž69 minut
Rok výroby 1996
 ST 4:3