Pořad písní s dechovkou (1985). Uvádí I. Čížková. Účinkují S. Černá, P. Zelníček, sestry Petrovy, K. Gult a další. Hosté pořadu A. Siegl, A. Rulíšek, J. Malina, A. Ulrich, F. Kůda a další. Kamera P. Čepický. Režie A. Nosek

V podání Zlaté muziky, Vokální skupiny Lubomíra Pánka a sólistů uslyšíte mj. písně Dva šátečky, Když křídlovka zpívá, Staročeská muzika, Až koníčka osedlám, Ve šluknovském výběžku, Pláč i smích a Už polka jede.

Dechová hudba nebo zkráceně dechovka je hudební žánr, který pro svůj projev využívá zejména žesťové nástroje a bicí. Ten byl v minulosti využíván zejména u vojenských hudeb a posádkových kapel. Za Rakouska-Uherska se o Češích říkalo, že jsou nejhorší vojáci, ale nejlepší muzikanti.

Její zvláštní hudební styl je spojením evropské klasické a lidové hudby. Vznikl tak zábavní hudební žánr, který je dodnes v širokém spektru využíván k prezentaci pro ni typickou pochodovou, smuteční, taneční (polkou, valčíkem) také i koncertní hudbou (například lázeňské promenádní koncerty). Propojením dechové hudby, afroamerického folklóru a blues vznikl v USA základ pro vznik klasického jazzu.

Napište nám