Program orchestru Karla Vlacha

Uvádí V. Dvořák, dále účinkují: Y. Simonová, M. Chladil, H. Zagorová, M. Rodowitcz, P. Bartoň, V. Vlková, L. Županič, H. Postránecká a další (1972). Scénář V. Dvořák. Kamera J. Lebeda. Režie I. Paukert

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Orchestr Karla Vlacha, který nese jméno svého zakladatele už od roku 1939, je zjevně nejdéle působícím swingovým orchestrem u nás. Známá je jeho spolupráce se swingovými zpěváky (Arnošt Kavka, Inka Zemánková), angažmá v divadle Voskovce a Wericha, později i v ABC a Hudebním divadle v Karlíně, se kterým orchestr spolupracuje dodnes. Karel Vlach byl jednou z nejvlivnějších osobností české jazzové a taneční hudby druhé poloviny 20. století. Od dětství se učil hrát na housle, později i na klarinet a saxofon. Nejprve se ale vyučil obchodním příručím a pracoval u galanterní a obuvnické firmy, nakonec i jako prokurista. Získal tím obchodnické a organizační zkušenosti, které se mu později v jeho kapelnické profesi hodily. Vedle zaměstnání však stále častěji muzicíroval a hrál po večerech k tanci v kavárnách. Koncem 30. let již sestavoval vlastní soubory, v roce 1937 Charles Happy Boys, později Blue Boys. V květnu 1939 pak konečně získal živnostenský list pro kapelnickou živnost.

Swingové hudbě a vedení big bandu zasvětil Karel Vlach (1911–1986) celý svůj život. Byl pro hudbu tak zapálený, že vyplňovala nejen jeho pracovní nasazení, ale i jeho volný čas. Těsně po válce jezdil do Plzně okukovat americké kapely a kupovat od nich aranže. Poslouchal desky, přepisoval si nahrávky, vyměňoval si materiál s dalšími přáteli.

Ve druhém díle hudebně zábavného pořadu Program orchestru Karla Vlacha mj. uslyšíte písně Nečekej dál, Láska není jed, Půjdu za tebou, Ples v hotelu Savoy a Váš dům šel spát.

Stopáž49 minut
Rok výroby 1972
 čb 4:3
ŽánrHudba