Program orchestru Karla Vlacha

Vladimír Dvořák uvádí populární orchestr a zpěváky Y. Simonovou, M. Chladila, H. Vondráčkovou, J. Štercla, M. Voborníkovou, H. Talpovou, A. Gondolána a další (1972). Scénář V. Dvořák. Kamera J. Lebeda. Režie I. Paukert

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Orchestr Karla Vlacha, který nese jméno svého zakladatele už od roku 1939, je zjevně nejdéle působícím swingovým orchestrem u nás. Známá je jeho spolupráce se swingovými zpěváky (Arnošt Kavka, Inka Zemánková), angažmá v divadle Voskovce a Wericha, později i v ABC a Hudebním divadle v Karlíně, se kterým orchestr spolupracuje dodnes. Karel Vlach byl jednou z nejvlivnějších osobností české jazzové a taneční hudby druhé poloviny 20. století. Od dětství se učil hrát na housle, později i na klarinet a saxofon. Nejprve se ale vyučil obchodním příručím a pracoval u galanterní a obuvnické firmy, nakonec i jako prokurista. Získal tím obchodnické a organizační zkušenosti, které se mu později v jeho kapelnické profesi hodily. Vedle zaměstnání však stále častěji muzicíroval a hrál po večerech k tanci v kavárnách. Koncem 30. let již sestavoval vlastní soubory – Charles Happy Boys, později Blue Boys. Těsně před druhou světovou válkou pak konečně získal živnostenský list pro kapelnickou živnost.

Swingové hudbě a vedení big bandu zasvětil Karel Vlach (*8. 10. 1911-†26. 2. 1986) celý svůj život. Byl pro hudbu tak zapálený, že vyplňovala nejen jeho pracovní nasazení, ale i jeho volný čas. Těsně po válce jezdil do Plzně okukovat americké kapely a kupovat od nich aranže. Poslouchal desky, přepisoval si nahrávky, vyměňoval si materiál s dalšími přáteli.

Karel Vlach
dirigent, kapelník

Karel Vlach

* 8. 10. 1911

† 26. 2. 1986


Stopáž41 minut
Rok výroby 1972
 čb 4:3
ŽánrHudba