Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Hlavní zásady

V dnešní lekci si probereme hlavní zásady, které jsou všem tenisovým úderům společné. Technické provedení je v každém sportu velmi důležité. Nácvik správné techniky až k úplné automatizaci pohybu bývá obyčejně dlouhý. V každém sportu je pro úspěch nejdůležitější ta část těla, která je nejblíže k náčiní, v našem případě k míči. Každý úder je komplexem pohybů směřujících k vytvoření té nejvýhodnější pozice pro paži s raketou směrem k míči. Zásady, které jsou všem tenisovým úderům společné, můžeme shrnout do osmi bodů. Pokud budete tyto zásady dodržovat, pak vaše hra bude mít vzestupnou tendenci a budete se rychle zlepšovat.

  1. Klikněte pro větší obrázek Sledování míče zrakem se zdá být na první pohled samozřejmé, ale často se tak neděje a je to chyba. Míč sledujeme v každém okamžiku hry. Od okamžiku, kdy míč přeletí síť a blíží se k nám, díváme se jen a jen na míč, a to až po dotek míče s raketou. Je to velmi důležité a podstatné pro pokrok ve hře.
  2. Klikněte pro větší obrázek Druhou zásadou je hrát každý úder v postavení bokem k síti. I když občas uvidíte, že dobří tenisté zahrají občas míč v postavení čelem k síti, všimněte si, že to jsou údery hrané v nouzi nebo v časové tísni. Zpočátku hrajte tak, abyste měli čas postavit se ke každému úderu bokem. Úder, který byste technicky nezvládli, raději nehrajte. A proč máte stát bokem k síti? Protože boční postavení umožňuje vložit do úderu sílu a také míč snadno kontrolovat.
  3. Klikněte pro větší obrázek Třetí zásadou je včasná příprava úderu. Čím dříve začnete s přípravou na úder, tím bude provedení lepší a jistější. Zpočátku se učte míč zasahovat už v úderovém postavení, později se přesouvejte do úderového postavení z postavení základního. U této zásady si musíme říci, že každý úder má čtyři fáze. Nápřah, zásah, protažení úderu a návrat do základního postavení. Přechod do úderového postavení se musí provést do chvíle, kdy míč ještě letí vzduchem. Když se míč dotkne země, musí už nápřah být ukončen.
  4. Klikněte pro větší obrázek Čtvrtým základním kamenem každého úderu je jeho rovnoměrné zrychlení. I když každý úder má svůj rytmus, který si nácvikem osvojíte, platí, že paže s raketou se od nápřahu pohybuje pohybem rovnoměrně zrychleným. Podmínkou je včasná příprava k úderu. Pomalejší začátek po nápřahu dá úderu jistotu, ale pak se pohyb zrychluje a v okamžiku, kdy raketa zasáhne míč, je pohyb nejrychlejší. Po odehrání míče se pohyb paže s raketou zase rovnoměrně zpomaluje.
  5. Klikněte pro větší obrázek Další neméně důležitou zásadou je provedení úderu sice s uvolněnou paží, ale se zpevněným zápěstím. Pozor – v praxi u začátečníků to bývá často naopak, a je to velká chyba. Pro každého platí – ruka v zápěstí je vždy pevná a tvoří solidní spojení paže s raketou. Jsou údery, při nichž malé uvolnění zápěstí koriguje let míče po úderu, ale to si může dovolit jen dobrý hráč. Proto si pamatujte – zápěstí musí být pevné.
  6. Klikněte pro větší obrázek Šestá zásada úderu je vložení váhy těla do úderu. I když paže má při úderu rozhodující roli, přece jen sama nestačí na všechno. Tvrdý a rychlý úder nelze zahrát pouhou rukou. K tomu musíme do úderu vložit celou váhu těla. Pro začátek si pamatujme, že váhu těla do úderu vkládáme přenesením váhy těla z nohy stojící vzadu na nohu stojící vpředu. O dalších podrobnostech si řekneme u techniky jednotlivých úderů.
  7. Klikněte pro větší obrázek Další zásadou je zásah míče před tělem. Je pravda, že úroveň tenisty je dána také tím, kde a jak daleko před tělem zasahuje míč. Hra před tělem totiž umožňuje míč mnohem lépe kontrolovat, vložit váhu těla do úderu a využít rychlosti míče. A proto tuto zásadu, i když nevypadá příliš důležitě, nesmíte podceňovat.
  8. Klikněte pro větší obrázek Osmá zásada praví, že po úderu se máme co nejrychleji vrátit do základního postavení. Je to důležité, protože v základním postavení by měl začínat i končit každý úder. Mějte to na paměti a nezůstávejte po úderu, ať byl jakkoliv vynikající, stát na místě s triumfem ve tváři. Ale měli byste se do základního postavení vracet i po nezdařeném úderu, abyste si na ony důležité návraty zvykli.

Poslední zásadu přidávají tvůrci seriálu – hrajte tenis s námi!

Stopáž10 minut
Rok výroby 1991
 ST 4:3
ŽánrSport