O tom, co nám COVID-19 vzal

Neděle z jara mají svá latinská jména a ta naznačují, jak jít s životem dál, česky třeba. Jako znovuzrozené děti plesej Bohu všechna země, zpívejte Hospodinu píseň novou. Pojďte, budu vám vyprávět, co mi Bůh prokázal. Všechno to je trochu na jedno brdo. Překypující radost z velikonoční události. Smrtelník dostal dar života, a má jej žít s radostí, i když život je těžký.

Žijeme nyní často možné, jen ne překypující radost. Nikdo z nás nezažil změny, kterými prochází celý náš svět, a tak se hledáme a obrnili jsme se. V tomto brnění se pro zdravotníky, vojáky a další profes stal život mnohem těžší než pro ostatní. Nemají ovšem na vybranou. Porozumíme, když sečteme, co normálně tvoří náš život a co ztrácíme. Přišel jsem o tvář, ztratil jsem svoje ruce, pro nás kaplany v nemocnicích je tělesný kontakt s pacienty podání ruky či její podržení, dost důležitou součástí naší práce. Zažili jste někdy pocit lidské blízkosti přes gumovou rukavici? Ztratil jsem řeč. Pacienti mi špatně rozumí. Přišli jsme o emoce. Poznáte, zda se směju? Ztratil jsem kus vlastního těla. Kus sebe sama. Přišel jsem také o největší rozměr svého života, který žijeme nejraději. Říkáme tomu sociální, a je tam, kde se jen tak potkávám s druhými. Ztratili jsme sociální svět, společnost, společenství. Co s tím? Co dělat?

Člověče, nejsi Pánbůh. I když naděláš spoustu majetku, shromáždíš obrovskou až nadlidskou moc, zůstáváš člověkem. Máš žít, ne za každou cenu si něco užívat. Zdravotníci oblékli skoro skafandry a ani neceknou. Očekáváme to od nich. Atlet, chce-li být lepší, musí přidat na dřině. My očekáváme jeho vítězství. Co očekáváme každý sám od sebe? Když člověk ztrácí sebe, když je jako bez sebe, je ohrožen. Konec negativního výčtu ztrát. Přeměňujme to v zisk.

Vím, že se to dobře povídá, hůře se to dělá, zvláště těm, kteří přišli o své živobytí, podnikání, dřou bídu s nouzí, děsí se svých závazků. Hledám nápovědu ve světě, ve kterém žiji, a do něj patří Bible. Baví mě apoštol Pavel. Má za sebou kriminál a pronásledování a píše svým nejbližším, že to těžké, co ho potkalo, lze využít ve vyšší prospěch. V jeho případě ve prospěch evangelia. Jeho okovy prospěly přátelům, aby byli odvážnější. Pak rozvažuje o hrozbě smrti, které čelí. Ví, že když umře, spočine v Kristově blízkosti. To by mu vlastně nevadilo. Pokud ale zůstane naživu, cituji epištolu filipským, získám ti možnost další práce.

Apoštol by se do pandemie docela hodil. O hodně jsme přišli. Přežijeme-li, získáváme možnost další práce. Přeju vám do ní sílu a zdraví a také kus radosti. A dobrý sociální svět kolem sebe, který se ovšem rodí díky tvrdé, usilovné práci. Vykročme tedy bez stýskání z naší samoty, z našich skafandrů tvrdě, usilovně bez reptání a hlavně vynalézavě pracujme pro život sám.

Stopáž5 minut
Rok výroby 2021
 ZJ ST HD