O malování čerta na zeď

Kolik strachu, úzkosti, bezesných nocí a napětí by si ušetřili všichni ti, kteří ač nejsou vyučeni malíři, tak rádi a s oblibou malují čerta na zeď. Syn, který odjel někam autem a nevrací se už o hodinu dříve, než slíbil, tak jeho matka, která ho doma čeká, už ho vidí někde po havárii, v nemocnici, nebo dokonce v márnici. Dospělá dcera, která odjela k moři, a nevrací se na minutu přesně, než měla přijet s cestovní kanceláří, tak matka už ji vidí někde u moře znásilněnou, zavražděnou a hozenou do moře žralokům. Studentka, která si ještě nevytáhla otázku a do zkoušky jí zbývá ještě půl roku, už dnes ví, že maturitu neudělá. Strach ji připravuje o pohodu, o koncentraci potřebnou ke studiu.

Na jedné straně je velmi dobré nést odpovědnost za sebe i za ty druhé, aby nám osud náš, i těch druhých, nebyl lhostejný. Na druhé straně je velmi špatné až nezdravé nést chorobnou odpovědnost za všechny. Dokonce to může ochromit náš život. Lehko se nám potom může stát, že budeme mít strach udělat cokoliv a jakékoliv rozhodnutí, abychom se náhodou nezmýlili a nepřivodili si tím komplikace.

Nepouštějme z uzdy bujnou fantazii plnou strachu. Hrůza a strach nás můžou zbavit veškeré duchapřítomnosti. Fantazie plná problémů a možných katastrof vyvolává onu paniku, úzkost a strach. To vede nejen k bludnému kruhu, ale přímo k roztáčející se spirále. Naopak klid a umírněnost jsou dobrými přáteli životních úspěchů. Vždyť statistický odhad říká, že lidé za celý svůj život se bojí až z 80 % úplně zbytečně. V jedné křesťanské písni se zpívá: „Nečekej na svůj den, na svůj velký den. Každá chvíle se ti nabízí.“ Využijme i proto dnešní nedělní odpoledne a dejme si dvě předsevzetí. 1) Že nebudeme nikoho strašit. 2) Že se sami nebudeme bát. Odhoďme černé brýle strachu i katastrofické scénáře. Nemalujme čerta na zeď.

Stopáž5 minut
Rok výroby 2016
 P ZJ ST HD