Michal Dočolomanský čte z novely Leonida Andrejeva Jidáš Iškariotský (1994). Připravili O. Šrámek, V. Damborský a G. Skála

Česká televize připomene umění velkého slovenského herce Michala Dočolomanského, který zemřel v úterý 26. srpna po dlouhé těžké nemoci ve věku 66 let.

Michal Dočolomanský patřil k nejvýraznějším osobnostem slovenského divadla, filmu a televize od konce 60. let. Nesmazatelně se zapsal do povědomí také českému publiku nejen při hostování Slovenského národního divadla, jehož členem byl 44 let, ale také svým hereckým uměním ve slovenských televizních inscenacích a v řadě českých filmů. Za všechny jmenujme alespoň Adéla ještě nevečeřela.

Členem Slovenského národního divadla byl od absolvování VŠMU a vytvořil zde přes sto postav. S jednou z nich pro veřejnost téměř splynul – s postavou Jánošíka v muzikálu Na skle malované v legendární inscenaci režiséra Karola Zachara, která se hrála se od roku 1974 sedm let. Když byla po dalších deseti letech obnovována, vstoupil do ní tehdy už padesátiletý Michal Dočolomanský znovu. Pojal to jako výzvu a znovu dokázal dostát nesmírným fyzickým nárokům role. Naposledy stál na jevišti SND letos 30. června jako Patron Toni v Goldoniho Poprasku na laguně. Jeho mimořádně moderní, úsporné herectví bylo výrazem přemýšlení o podstatných věcech života a schopnosti nadhledu.

Jako vzpomínku na tuto mimořádnou osobnost jsme pro vás vybrali úryvek z jeho milované novely Jidáš Iškariotský Leonida Andrejeva, kterou si vždy toužil zahrát. Bohužel marně. A tak z ní alespoň podstatné věci přečetl a převyprávěl v literárním pořadu z cyklu Co si čtete, když vám uletěly včely? Bylo to v roce 1994.

Napište nám