Animovaný seriál Bubáci a hastrmani vznikl podle u nás několikrát vydané a oblíbené stejnojmenné knížky Josefa Lady. Ladův přístup ke strašidlům je osobitý a vstřícný. Prý říkával, že strašidla opravdu na světě jsou a je jich mnoho. Jsou tady proto, aby se jich děti nebály a mohly si s nimi hrát.

Po Chytré kmotře lišce je to druhý seriál, který byl pro Českou televizi natočen podle výtvarné a literární předlohy Ladovy.

Autor a filmoví tvůrci nás zavádějí do malebné vesničky Syslov a okolí, kde spolu ve vzácné shodě žijí hastrman Brčál, jeho synek Pulec, strašidlo Mulisák s malým Bubáčkem, a samozřejmě i obyvatelé Syslova se svými dětmi. Do jejich života zasahuje i podivínská hraběnka Truc-Hanzlová a Bílá paní. Všechny tyto lidské i pohádkové bytosti vytvářejí malebný obraz české vesnice, do které Josef Lada zasadil svůj laskavý humor a svá strašidla obdařil vlastnostmi obyčejných venkovských lidiček.

Seriál Bubáci a hastrmani pro ČT vyrobilo studio ANIFILM ploškovou technikou.

Podle literárního scénáře Evy Povondrové-Nývltové jej režíroval Pavel Kubant. Oproti dosud nafilmovaným Ladovým pohádkám má tento seriál bohatší animaci a jeho postavičky neožívají jen slovem, ale i živějším pohybem.

Kamera je dílem Milana Rycheckého, animace byla svěřena Aleně Meissnerové a Táně Zlesákové. Hudbu složil Jan Rotter a výborným vypravěčem pohádkových příhod bubáků a hastrmanů je Josef Somr.