Životní zastavení českého muzikanta J. Hammera na cestě ke světovému úspěchu uvádíme u příležitosti jeho 70. narozenin (1997). Režie M. Šmídmajer

Americký skladatel a multiinstrumentalista Jan Hammer, který se narodil 17. dubna 1948 v Praze, patří dnes bezesporu k nejproslulejším českým hudebním tvůrcům – hrál s J. Mc Laughlinem, Carlosem Santanou, Mikem Jaggerem, Jeffem Beckem, se slavnou skupinou Mahavishnu Orchestra. Světový věhlas mu vynesla hudba k americkému seriálu Miami Vice.

Na svém kontě má platinové i zlaté desky, přídomek „nejlepší syntezátorový hráč a skladatel na světě“ a dokonce uznání legendárního Duka Ellingtona, který přišel osobně složit poklonu Janovým rodičům za syna při své návštěvě Prahy, a to v době, kdy jméno Jana Hammera bylo pro oficiální „totalitní“ kulturu tabu. Není bez zajímavosti, že Hammerova matka byla dobře známá jazzová zpěvačka Vlasta Průchová a jeho otec Jan Hammer st. byl lékař a jazzový hudebník.

Po dětství plném hudby vstoupil na pražskou Akademii múzických umění. Když Sovětský svaz napadl Československo v roce 1968, přerušil studia na akademii a přestěhoval se do Spojených států po přijetí stipendia v Berkleeho vysoké škole hudby v Bostonu. Před svým odchodem jako sedmnáctiletý složil hudbu a písně k celovečernímu pohádkovému filmu Šíleně smutná princezna.

Dokumentární setkání s Janem Hammerem je o to důvěrnější a působivější, že režisér Miloš Šmídmajer natočil dokument z převážné části v prostředí, které je po řadu let novým domovem Jana Hammera – poznáme jej totiž na jeho usedlosti Red Gate Farm. Jan Hammer srostl s tímto místem nejen proto, že jej izoluje od shonu a ruchu velkoměsta, dává mu pocit volnosti a svobody, které potřebuje pro svou práci, ale i proto, že mu připomíná atmosférou a střídáním ročních období vzdálený domov.

Napište nám