Když dva milují tutéž dívku… Český film.
Hrají: M. Glázrová, K. Beníško, M. Eliáš, B. Šustrová, J. Plachta, S. Neumann a další. Kamera J. R. Zika a A. Osadčij. Scénář a režie V. Kubásek a V. Vančura.

Automobilový konstruktér Viktor Kovařík a závodník Jan Horn jsou nejlepšími přáteli. Spolu už vyhráli řadu závodů. Oba však milují stejnou dívku Annu, která se rozhodne provdat za Viktora. Oba přátelé se pohádají, avšak rychle se zase smíří. V závodním autě jsou totiž spolu nepřekonatelní a potřebují jeden druhého. Při dalších závodech však mají těžkou nehodu, po které zůstane Viktor odkázán na kolečkové křeslo. Když pochopí, že jeho zranění nelze vyléčit, nabídne Anně svobodu. Žena se o něj chce starat a tak odmítne, avšak později se začne scházet s Hornem...

Spisovatel Vladislav Vančura měl blízký vztah k filmu. Jedním z jeho počinů je i nezvyklý psychologický snímek Láska a lidé z roku 1937. Na scénáři a režii se Vančura podílel spolu s Václavem Kubáskem. Obsahově i formálně nekonvenční dílo se ve své době setkalo s velkým úspěchem, dnes však patří mezi téměř zapomenuté filmy. Může za to fakt, že se dochovale jediná kopie, značně poznamenaná častým promítáním a stářím.

Napište nám