Portrét mladého umělce ve středním věku. Slovenský film (1967). Hrají: J. Sýkora, J. Stehnová, V. Müller, M. Kantorková a další. Scénář L. Dohnal a J. Jakubisko. Kamera I. Luther. Režie Juraj Jakubisko (V českém a slovenském znění)

Celovečerní debut Juraje Jakubiska, jedné z nejvýraznějších osobností slovenské kinematografie, je tragikomickou výpovědí o pocitech a životních vyhlídkách muže, jenž se nachází v příslovečné polovině života. Malíř Juraj, slovenský malíř žijící v Praze, si po své třicítce uvědomí, jak bezcílně dosud žil, jak se plánovitě vyhýbal všem závazkům a povinnostem. Ve vztahu k blízkým lidem, zejména k bratrovi Andrejovi, který je pilotem, si Juraj postupně ujasňuje žebříček hodnot. Snad je to právě bratrova smrt, která Juraje přiměje k pokusu začít žít lépe…

Film, který je zčásti autobiografický, byl v době svého vzniku oceněn řadou domácích i mezinárodních cen, mj. Cenou československé filmové kritiky či Cenou Josefa von Sternberga, Cenou FIPRESCI a Cenou Volkshochschulen Jury na 16. MFF v Mannheimu 1967.

Napište nám