Jeho duše patřila viole de gamba. Životopis barokního skladatele Sainte Colombea oceněný sedmi Césary.
Režie: Alain Corneau. Scénář: Alain Corneau, Pascal Quignard. Hrají: Jean-Pierre Marielle, Gérard Depardieu, Anne Brochet, Guillaume Depardieu a další.
Všechna jitra světa

Jímavá, strhující, bolestná, hluboká, oduševnělá a mnoho dalších přívlastků si zaslouží geniální hudba Sainte Colombea, francouzského violisty, který žil v 17. století. Datum jeho narození nikdo nezná, zemřel kolem roku 1700. Sainte Colombe přidal k viole da gamba sedmou strunu a zavedl ve Francii struny protkané stříbrem. Ovšem nejcennější z jeho dědictví je právě sbírka violových skladeb. O něm a o dalším z geniálních hudebních skladatelů sedmnáctého století Marin Maraisovi vypráví francouzský film Všechna jitra světa. Žák Lullyho a Sainte Colombea Marin Marais byl francouzský skladatel a violista, význačná osobnost pozdní vlády Ludvíka XIV.

Film rozechvívají tóny violy da gamba a jejich teskný stín lze pocítit v obrazech, barvách i samotném herectví hlavních představitelů.

Režisér Alain Corneau obsadil do hlavních rolí Jean-Pierra Mariella a Gérarda Depardieua a jeho syna Guillauma. Síle hudby sedmnáctého století nezůstal nic dlužen. O tom svědčí i ohlas, který film sklidil po celé Evropě. Ve Francii získal sedm Césarů a obdiv publika. Jeho filmový soundtrack patří k jedněm z nejlepších.

Režie: Alain Corneau. Scénář: Alain Corneau, Pascal Quignard. Hrají: Jean-Pierre Marielle, Gérard Depardieu, Anne Brochet, Guillaume Depardieu a další.

Napište nám