Bezcitný Hud utápí své výčitky ze smrti bratra v alkoholu a nenávisti vůči otci. Ten sice nechce ztratit dalšího syna, ale střetu se nevyhne…
Režie: Martin Ritt. Scénář: Irving Ravetch, Harriet Frank Jr.. Hrají: Paul Newman, Melvyn Douglas, Patricia Neal, Brandon De Wilde a další.
Hud

Známý hollywoodský herec Paul Newman (Hombre, Frajer Luke, Butch Casssidy a Sundance Kid, Podraz a Skleněné peklo) je hlavní hvězdou filmového dramatu amerického režiséra Martina Ritta. Přestože se zde mnoho problémů točí kolem chovu koní, nejde o klasický western. Příběh se vrací do doby, v níž končí mnohdy přikrášlená éra Divokého západu a ozývají se první záporné tóny spjaté s nezadržitelným postupem moderní civilizace. Stárnoucí farmář Homer Bannon zde ztělesňuje hrdost, nepoddajnost a nekompromisnost někdejších texaských pionýrů a dobyvatelů, váží si cti, majetku i vlastní práce. Naproti tomu jeho starší syn Hud s přehnaným pohrdáním, lhostejností a sobeckostí je schopen udělat vše pro peníze a pro vlastní zábavu. Třetí důležitou postavou příběhu je Bannonův vnuk, pokoušející se jít stejnou cestou, kterou si kdysi zvolil jeho děd... Film získal tři Oscary: za nejlepšího herce ve vedlejší roli (Melwyn Douglas), za nejlepší ženský výkon v hlavní roli (Patricia Nealová) a za černobílou kameru (James Wong Howe).

Napište nám