Filmový přepis románu Filipa Jánského o hrdinství československých letců ve druhé světové válce v Anglii.
Režie: Jindřich Polák. Scénář: Filip Jánský, Zdeněk Mahler. Hrají: Jiří Bednář, Jiří Hrzán, Svatopluk Matyáš, Elsie Randolph a další.
Nebeští jezdci

Český film režiséra Jindřicha Poláka je adaptací stejnojmenného románu Filipa Jánského, který strávil ve vojenském stejnokroji pět a půl roku a jako střelec bombardovacího letounu bojoval při náletech na Německo a při ponorkových akcích nad Atlantikem. Postava Študenta v předloze nese tedy silné autobiografické rysy. Děj se odehrává za druhé světové války v Anglii. Nebeskými jezdci jsou nazýváni letci britské RAF. Proti německým nacistům v této jednotce bojují bok po boku Angličané, Kanaďané, Poláci a Čechoslováci. Film líčí dramatické příhody posádky anglického bombardovacího letounu typu Wellington, kterou tvoří Kanaďan, dva Angličané a tři Čechoslováci. Střízlivým způsobem, nesporně poznamenaným britským civilismem, vypráví o hrdinství řadových bojovníků, kteří si nečiní nárok na slávu ani na vděčnost národa. Podle slov režiséra Poláka měl být jeho snímek z roku 1968 alespoň částečným splacením dluhu těmto lidem a stal se zajímavým obrazem života našich letců ve válečné Anglii.

Režie: Jindřich Polák. Scénář: Filip Jánský, Zdeněk Mahler. Hrají: Jiří Bednář, Jiří Hrzán, Svatopluk Matyáš, Elsie Randolph a další.

Napište nám