
Fenomén Večerníček – naživo!
Obsah dílu
Oslavy 60 let od prvního vysílání Večerníčku letos v létě vrcholí. V kině Dlabačov se uskuteční finále českotelevizní podcastové minisérie Fenomén Večerníček. Komponovaným večerem provedou podcasteři, kteří se zde vůbec poprvé setkají společně na jednom pódiu: Přepište dějiny, Vlevo dole a Zákulisí sociologie.
Kromě debaty o historickém i současném významu Večerníčku nás čeká i projekce několika zajímavých epizod z hlubin archivu České televize.
Přehled dílů
1/6 Zákulisí sociologie: Večerníček jako generační tmel, který funguje i v éře streamingu
Jakou má v současnosti Večerníček socializační roli, vám prozradí Klára Zajíčková a Martin Buchtík z Ústavu empirických výzkumů.
2/6 Vyhonit ďábla: Polyamorní skřítci i fluidní housenky, ve Večerníčku najdete všechno
Večerníček ovlivňuje náš pohled na vztahy už od raného dětství. Ve druhé epizodě se na pohádkové příběhy očima dospělých podívalo podcastové duo Térezia Ferjančeková a Zuzana Kašparová z pořadu Vyhonit ďábla.
3/6 Vlevo dole: Jak kníže k Trautenberkovi přišel, a kterak Zeman Krtka do Číny vyvezl
Jakou roli hrál kluk v papírové čepici v české politice? A proč si na něj jen málokdo troufnul? To pro výročí šedesáti let Večerníčku zjišťovali reportéři Lucie Stuchlíková a Václav Dolejší z podcastu Vlevo dole.
4/6 Přepište dějiny: Svůj Večerníček měl i Zápotocký. Chudáci děti
Za 60 let své historie zažil Večerníček mnohé. Řešila se barva Rumcajsovi čepice, nebo třeba změny programu kvůli návštěvám pohlavárů. To nejhorší ale objevilo duo Martin Groman a Michal Stehlík z podcastu Přepište dějiny – pohádku s Antoníem Zápotockým.
5/6 Fokus podcast: Největší sportovci jsou Kluci z plakátu, bídu schytal Maxipes Fík
Jak dětem vysvětlit sport, který je plný branek, bodů a vteřin? Focus podcast televizní stanice ČT sport se u příležitosti výročí Večerníčku ponořil do jeho šedesátileté historie a zjišťoval, jestli je důležitější vyhrát, nebo se zúčastnit.
6/6 ArtZóna: Večerníčky se často netrefily, protože tvůrci mohli experimentovat
Večerníčků vzniklo přes čtyři stovky — a ne všechny se trefily. I proto, že nikdy nebylo zcela jasné, komu jsou vlastně určeny. V závěrečné epizodě seriálu Fenomén Večerníček o tom hovoří Saša Michailidis s historikem Milanem Krumlem a režisérem Janem Bubeníčkem.