Filmová balada o lásce, věrnosti a zradě, natočená na motivy pohádky Jana Drdy. Český film režiséra Jiřího Weisse k jeho nedožitým 100. narozeninám (1963). Hrají: V. Olmer, K. Chadimová, D. Smutná, R. Brzobohatý, Z. Braunschläger, J. Bek, F. Smolík, Č. Řanda, J. Vojta a další. Scénář J. Weiss a O. Krejča. Kamera B. Baťka

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Český film Jiřího Weisse Zlaté kapradí je filmovou adaptací stejnojmenné pohádky Jana Drdy ze sbírky České pohádky. Je to balada o lásce, věrnosti a zradě. Prolíná se v ní reálný svět lidí s pohádkovou říší lesních víl, strážkyň nejvzácnějšího lesního pokladu - zlatého kapradí. Tragickým hrdinou příběhu je prostý ovčák Jura (V. Olmer), který si o svatojanské noci s pomocí zlatého kapradí získá lásku lesní víly Lesanky (K. Chadimová). Zradí ji však pro vášeň ke krásné a vznešené generálově dceři (D. Smutná) a nakonec je po zásluze potrestán - Lesanka pro něj byla navždy ztracena.
Film se tematicky i žánrově odlišuje od všeho, co Jiří Weiss natočil doma i během pobytu v zahraničí. O možnost realizace Drdova pohádkověho námětu režisér usiloval několik let. Přistoupil k ní zcela nekonvenčně a osobitě - pokusil se v pohádkové formě vyjádřit drama lidského srdce a zdůraznit romantickou poezii milostného příběhu.
Film reprezentoval československou kinematografii na MFF v Benátkách v roce 1963.
Jan Drda
spisovatel

Jan Drda

* 4. 4. 1915

† 28. 11. 1970


Jiří Weiss
režisér, pedagog, scenárista, dokumentarista

Jiří Weiss

* 29. 3. 1913

† 9. 4. 2004


Stopáž107 minut
Rok výroby 1963
 ST HD čb
ŽánrFilm